Avrupa Topluluğu ve Türkiye'de tarımsal kooperatiflerin çeşitli açılardan karşılaştırılması üzerine araştırma
  1. Tez No: 38469
  2. Yazar: NERMİN KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ÇIKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÂBSTRAK Tarımsal kooperatifler sosyal ve ekonomik yap» içerisinde çok önemli kurumlarda. Bu kurumlar demokrasinin gelişmesinde son derece büyük bir rol oynarlar, Avrupa Topluluğu'nda tarımsal kooperatifler bir çok sektörde görev almış ve oluşturduklar! katma değeri arttırarak günümüze ulaşmışlardır. Araştırmada hedeflenen şunlardır Gümrük Birliği'nin yaklaştığı bu günlerde tarımsal kooperatifler için hangi yatırımlar yapılabileceği, girişimler arasında nasıl bir işbirliğinin oluşturulacağı, tarımsal kooperatiflerin yeni koşullara adaptasyonunda ve yeniden yapılanmasında hangi fınansal yatırımların gerekli olduğu, tarımsal kooperatiflerin gelişimi için gerekli olan politik koşulların saptanması. Araştırma ile Avrupa Topluluğu ile Türkiye tarımı ve tarımsal kooperatifçiliği arasında çeşitli açılardan karşılaştırma yapılmıştır. Kooperatiflerin çeşitleri, sayılan, yıllık iş hacimleri, birlik ve federasyonları ile üye sayılan belirlenecektir. Aynca kredi kooperatifleri, üretim ve pazarlama kooperatifleri, tüketici, kırsal kalkınma ve diğer alanlardaki kooperatiflerin tarımsal pazar paylaşımları ortaya konacak ve sonuca ulaşılacaktır. ABSTRACT The Agricultural Cooperatives are very important foundations in the social and economic structures, this foundations are important role of developing democracy too. The European Community has got a lot developed agricultural Cooperatives which are working at the different sectors and this successful cooperative movement get to this time. The aims of this research are that; In the future how can investments be secured for the sector of agriculture in the approach Customs Union and what kind of cooperation between enterprises and which new financial instruments are necessary in order to enable cooperatives successfully to restructure and adjust to new conditions, and which political measures are necessary to promote the development of cooperatives. It will be done comparison different subjects about between of the agricultural cooperatives of European Community and Turkey. And will be determine that the types of agricultural cooperatives, ( don't include non - agricultural cooperatives ), numbers of local cooperatives, their unions and federations, their yearly turnover and also the number of their members. There fore, the shares of agricultural market of credit cooperatives, consumer, rural development and other fields will be explain. And then this research is going to be result.
Özet (Çeviri)