5x5 Ekmeklik buğday melezlerinde bazı özelliklerin kalıtım derecelerinin saptanması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 38470
  2. Yazar: İSA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
6. ÖZET Bu çalışma 3 buğday çeşidi ve 2 hat ile bunların tam diallel melezleşmeleri ile oluşturulan Fi populasyonunun genetik yapısını ve bazı özelliklerin kalıtım derecelerini saptamak, uygun melez kombinasyonları ve bunları oluşturan ebeveynleri seçmek amacıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova ve Menemen'deki deneme tarlalarında yapılmıştır. Denemede Kaklıç, Menemen88, Cumhuriyet75, 1 ve 6 nolu hatları olmak üzere 3 buğday çeşidi ve 2 hattı 1993 yılında resiproklu olarak tam diallel şekilde melezlenmişrtir. 1994-1995 üretim yılında ebeveynler ile birlikte Fi dölleri tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2 lokasyonda yetiştirilmiştir. Fi populasyonunda başakta dane ağırlığı özelliği dışında başak boyu, başakta başakçık sayısı ve başakta dane sayısı özellikleri bakımından eklemeli gen varyansı (D) önemli bulunmuştur. İncelenen populasyonda bütün özellikler bakımından çevre varyansı (E) önemli çıkmıştır. Ayrıca başakta dane ağırlığı özelliği dışında diğer özellikler bakımından kısmi dominantlık mevcuttur. Başak boyu özelliği bakımından 1 ve 6 nolu hatlar, başakta başakçık sayısı bakımından 1 ve 6 nolu hat ile Cumhuriyet75, başakta dane sayısı bakımından Kaklıç ve 1 nolu hat ve başakta dane ağırlığı bakımından Kaklıç, Menemen88 ve Cumhuriyet75 çeşitlerinin uygun ebeveynler olarak kullanılabileceği söylenebilir. Başak boyu, başakta başakçık sayısı ve başakta dane sayısı özellikleri bakımından başarılı bir seleksiyonun yapılabileceği sonucuna varılmıştır. ?C
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu denemede Kakhç, Menemen88, Cumhuriyet75, 1 ve 6 nolu hatları olmak üzere 3 buğday çeşidi ve 2 hattı 1993 yılında resiproklu olarak tam diallel şekilde melezlenmişrtir. 1994-1995 üretim yılında ebeveynler ile birlikte Fi dölleri tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2 lokasyonda yetiştirilmiştir. Başak boyu özelliği bakımından 1 ve 6 nolu hatlar, başakta başakçık sayısı bakımından 1 ve 6 nolu hat ile Cumhuriyet75, başakta dane sayısı bakımından Kakhç ve 1 nolu hat ve başakta dane ağırlığı bakımından Kakhç, Menemen88 ve Cumhuriyet75 çeşitlerinin uygun ebeveynler olarak kullanılabileceği söylenebilir. ABSTRACT At this research; the Kakhç, the Menemen88, the Cumhuriyet75, breeding three wheat varieties, and the 1 and 6, two wheat lines, were crossed in a diallel pattern as reciprocal in 1993. The parental varieties and their Fi progenies were planted in complete randomised blocks with three replications at two locations in growing season of the year 1994-1995. It can be suggested for the character of spike 1 and 6 lines, for number of spikelets per spike the Cumhuriyet75, 1 and 6 lines, for number of seed per ear the Kakhç and 1 line and for weight of kernel per spike the Kakhç, the Menemen88 and the Cumhuriyet75 varieties can be used as the suitable parents.