Manyas ve Gönen'de yetiştirilen yabancı tütün çeşitlerinde görülen virutik belirtilerin etmenlerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38471
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ YORGANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 64 ÖZET Bu araştırma, 1993 yılı üretim mevsiminde Manyas ve Gönen (Balıkesir) yöresinde yetiştirilen Virginia ve Burley tütün ekim alanlarında virusla bulaşık olduğundan şüphelenilen tütün bitkilerin den alınan yaprak örnekleri incelenerek gerçekleştirilmiştir. Denemeler Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nde yürütülmüş tür. Bu tütün bitkilerinden alman örneklerdeki virus lar, test bitkilerine inokulasyon ve EL ISA yöntemi kullanılarak tanılanmaya çalışılmıştır. Çalışmada genel olarak şu sonuçlar elde edilmiştir : 1. Virginia ve Burley tütün bitkilerinden alınan yaprak örnekle rinin test bitkilerine inokulasyonu sonucunda mozayık, nekrotik ve klorotik lokal lezyon, yaprak deformasyonu, yaprak silkmesi, tepe nekrozu, kahverengi lezyon, sararma vb. tipik virus belirtileri gözlenmiştir. 2. Serolojik inceleme olarak ELISA tekniği uygulanmıştır. Tütün Mozayık Virusu, Hıyar Mozayık Virusu (ToRS ırkı), Patates X Virusu, Patates Y Virusu ve Domates Lekeli Solgunluk Virusu tanılama kitleri kullanılmıştır. Örneklerin büyük bir kısmında Tütün Mozayık Virusu saptanmıştır. Bunun yanında Domates Lekeli Solgunluk Virusu, Patates Y Virusu 'na da rastlanmıştır. Aynı zamanda bunların karışık enfeksiyon ları da sözkonusudur. Patates X Virusu ve Hıyar Mozayık Virusu (ToRS ırkı) için yapılan ELISA testinde pozitif bir sonuç elde edilememiş tir.
Özet (Çeviri)
- 65 - SUMMARY This survey was performed in the growing season of 1993 and the leaf samples were obtained from the Virginia and Burley tobacco plants showing as virus symptoms in Manyas and Gönen (Balıkesir) district. The studies were carried out in Ege University Agriculture Faculty Department of Plant Protection. The viruses in the leaf samples collected were determined considering the symptoms on test plants and the results from ELISA test. The findings from this study are summarized as follows : 1. When the leaf samples collected from Virginia and Burley tobacco were inoculated to certain test plants they showed the typical virus symptoms such as mosaic, necrotic and chlorotic local lesions leaf deformation, defoliation, top necrosis, brown lesions, yellowing and so. 2. In serologic property was used ELISA technique. ELISA kits of Tobacco Mosaic Virus, Cucumber Mosaic Virus (ToRS strain), Potato Virus X, Potato Virus Y and Tomato Spotted Wilt Virus were used. Most of the samples determined Tobacco Mosaic Virus. Moreover Tomato Spotted Wilt Virus and Potato Virus Y were determined. In the same time mixed infections of Tobacco Mosaic Virus - Tomato Spotted Wilt Virus and Tobacco Mosaic Virus - Potato Virus Y were also observed. Potato Virus X and Cucumber Mosaic Virus (ToRS strain) were not found in the leaf samples obtained.