I. Dünya Savaşı'ndan sonra Kastamonu ve çevresinin asayiş durumu (1918-1923)
In the term after the I. World War the general situation of safety in Kastamonu and its around
- Tez No: 384738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kastamonu ve çevresinde asayişin genel durumu ve asayiş sorunlarının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada asayiş sorunlarının hangi nedenlerden kaynaklandığını ve bu sorunların toplum üzerindeki etkisini ve bu sorunların hangi dönemleri kapsadığı anlatılmaya çalışılmıştır.1918 tarihinde Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasıyla birlikte, Mütareke hükümlerine dayanarak İtilâf Devletleri Anadolu'yu işgale başlamışlardır. Bu işgaller sonucunda hem yerli halk, hem de azınlıklar tarafından çıkarılan birtakım isyanlar baş göstermeye başlamıştır. Bu çerçevede bahse konu dönemde Kastamonu'nun içinde bulunduğu genel durum hakkında bilgi verildikten sonra, Kastamonu ve çevresinde görülen asayiş sorunlarının genel nedenleri ile devletin almış olduğu önlemler konusunda tespitlerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is being evaluated the general situation and problems of safety in Kastamonu and its around in the period after the I. World War (1918-1923In this research,safety issueswhich arise from causes and effectsof these problems on society and the period covered by this issue which has been explained.Besides the signing of 1918 Mondros Armistice,it is based on to the rules of the Armistice,Entente States had begun invansion to the Anatolia.As a result of these invansions the rebellions were begun to appear by both folk and minorities.In this context; after giving general information about the condition of Kastamonu, it is tried to be established in detailed way that was lived safety problems and common causes of safety issues which is seen Kastamonu and its around and the precautions that have been taken by the state.