Okul öncesi öğretmen adaylarının ve okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismarına yönelik farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of pre-school teachers and pre-school candidate teachers awareness for child abortion
  1. Tez No: 532375
  2. Yazar: FİKRİYE HİLAL YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL OĞUZ HAÇAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya'da çıkan savaş ve çatışmalardan en çok etkilenenlerin başında çocuklar gelmektedir. Çocuk hakları kavramı I. Dünya Savaşı'ndan sonra savaş mağdurları çocukların haklarını korumaya yönelik olarak Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi ile dünya ve eş zamanlı olarak ülkemizde de gündeme gelmiştir. II. Dünya Savaşı sonrası ise çocuk haklarını koruma amaçlı olarak Çocuk Hakları Bildirgesi kabul edilmiştir. Hızla gelişen dünyada sosyal kalkınma anlayışına paralel olarak çocuk haklarının önemi ve çocuk ihmal ve istismarına duyulan ilgi artmaktadır. Sürekli evrimleşen sosyo kültürel yapının içerisinde teknolojik gelişmelere ve annelerin çalışma hayatına girmesine bağlı olarak çocuk ihmal ve istismarı sürekli artış göstermektedir. Sürekli olarak artış gösteren ihmal ve istismar konularında, okul öncesi eğitime ve okul öncesi öğretmenlerine toplumsal bilincin oluşması, istismar ve ihmalin engellenmeleri konularında önemli sorumluluklar düşmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin ihmal ve istismar durumlarını tespit edebilmeleri ve hangi mercilere bildirimde bulunmaları konularında bilgi sahibi olması bir gerekliliktir. Nitekim okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim dâhilinde olması bu gerekliliği destekler niteliktedir. Bu araştırma: okul öncesi öğretmen adaylarının ve okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarı konularında farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 500 okul öncesi öğretmen adayı ile fiziksel, duygusal ve cinsel istismar alt boyutlarına yönelik anket formu, 50 okul öncesi öğretmeni ile görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk istismar ve ihmalini saptayabilme düzeylerinin yeterli düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmen adayları ve öğretmenleri, ahlaki ve kanuni anlamda çocuk ihmal ve istismarı ile karşılaştıklarında bu konuyu yetkili mercilere bildirmekten kendilerini sorumlu hissettiklerini belirtmişlerdir.. Çalışma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin çocuk ihmal ve istismarı konularında gerekli bilince sahip oldukları fakat daha fazla eğitime ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The children came to the top of the world most affected by war and conflict. The concept of children's rights has come to the fore at the same time as the world and simultaneously with the Geneva Declaration of the Rights of the Child to protect the rights of victims of children after World War I. II. After World War II, the Declaration on the Rights of the Child was adopted to protect children's rights. In parallel with the social development concept in the rapidly developing world, there is increasing interest in children's rights and child neglect and abuse. In the course of constantly evolving socio-cultural structure, children's negligence and abuse is constantly increasing due to technological developments and the introduction of mothers into working life. In the areas of constantly increasing neglect and abuse, there are important responsibilities in pre-school education and for pre-school teachers in the prevention of abuse and neglect and in the formation of social consciousness. It is a requirement that pre-school teachers should be able to identify the cases of neglect and abuse and to inform them to the related authorities. As a matter of fact, that pre-school education is included in the compulsory education supports this necessity. This research was conducted with the aim of determining the level of awareness of preschool teacher candidates and pre-school teachers on child neglect and abuse. As a means of collecting data in the survey, a questionnaire form for physical, emotional and sexual abuse sub-dimensions and interview form with 50 pre-school teachers were used with 500 pre-school candidate teachers. According to the findings of the research, it was concluded that the pre-school candidate teachers' levels of detection of child abuse and neglect were sufficient. Preschool teacher candidates and teachers reported themselves to be responsible for reporting when they met with child neglect and abuse in a moral and legal sense. As a result of the study, pre-service teacher candidates and pre-school teachers have the necessary knowledge in child neglect and abuse, but they need more education.