Symbols of nature and Greek mythology and their relation to beliefs on death in D. H. Lawrence's last poems
Lawrence'ın son şiirlerinde Yunan mitolojisi ve doğa sembollerinin ve bunların ölüm hakkındaki düşüncelerle ilişkisi
  1. Tez No: 384792
  2. Yazar: MOHAMMED DHAHİR OLEİWİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UZUNDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez D. H. Lawrence'ın yaşamının son üç ayında kaleme aldığı şiirleri içeren Last Poems (Son Şiirler) kitabını incelemektedir. İlk olarak, Lawrence'ın ölüme yaklaştığı sırada ilham kaynağının ve ölüme karşı tutumunun nasıl değiştiği ele alınacaktır. Lawrence eski kültürleri incelediğinde, kendi etik ve akıl konusundaki görüşlerinin ve bedene verdiği değerin Minoa veEtrüsk kültürlerinde olduğunu fark eder. Last Poems şairin kendi düşüncelerini yeni ve daha geniş bir tarihsel çerçevede değerlendirdiğini gösterir. İkinci olarak tez, Lawrence'ınkullandığı doğa ve mitolojiye dair sembollerin şairin şiirlerine sağladığı ilhamı ve kattığı değeri ele alacaktır. Tezin giriş bölümü Lawrence ile ilgili biyografik bilgi ve tezin tartışma konusunu içerir. İkinci bölüm, son şiirlerdeki doğa sembollerini ve Yunan mitolojisine yapılan referansları ele alarak şairin Sokrates öncesi yaşam ve ölüm hakkındaki düşüncelerden nasıl ilham aldığınıortaya koyar. Lawrence engin doğanın, yaşam gücü ve varlığın sürekliliğinin birgarantisi olduğuna inanır. Yunan mitolojisiyle ilgili semboller şairin eski inançlara olan ilgisini göstermektedir. Hiç şüphesiz, ölümün gerçekliği şairin düşüncelerinin temelini oluşturur ve düşünceleri bu dönemde daha derinlik kazanır. Bu tez, Lawrence'ın Apocalypse adlı kitabını da şairin son dönem şiirlerinde kullandığı sembolleri açıklamak için ele alır. Son bölüm Lawrence'ın umut, bedenin yenilenmesi ve ölümsüzlük ile ilgili düşünceleri inceler. ANAHTAR SÖZCÜKLER: D. H. Lawrence, Last Poems, Doğa, YunanMitolojisi, Apocalypse.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the poetry written by D. H. Lawrence in his last three months, posthumously called Last Poems. It will argue, firstly, how Lawrence's inspiration and approach changed considerably around the time of his death. Through his study of ancient cultures, he came to believe that his long-held views on morality and the intellect, his honor for the body, were prefigured in such civilizations as the Minoans and Etruscans. The Last Poems show that he now puts his beliefs in a new and broader historical perspective. Secondly, by focusing on Lawrence's symbolism, drawn broadly from nature and mythology, the thesis will show how his deepening knowledge of these ancient sources of inspiration contribute to his poetry. The Introduction of the thesis presents the argument and gives some biographical information. Chapter two analyses and discusses the symbols of nature and Greek mythology in this collection, showing that they too take their inspiration from Pre-Socratic thoughts and ideas of life and death. Lawrence believed in a life-force of nature which was vast and impersonal (oblivion), but a guarantee of continuing existence. The symbols of Greek mythology show Lawrence's response to the old beliefs, heroes and kings of the archaic civilizations. There is no doubt that the reality of death was the focus of his thoughts, driving him to deepen his approach during this period. This thesis also discusses Apocalypse, Lawrence's only book written around the time of the Last Poems, in order to highlight Lawrence's use of key apocalyptic symbols in his late poems. The concluding chapter draws together Lawrence's source of hope, and the renewing of the body, and his new direction questioning immortality and different kinds of renewal, the new life. KEY WORDS: D. H. Lawrence, Last Poems, Nature, Greek mythology, Apocalypse.