İnsan biyogeribesleme sistemi
Human biofeedback system
  1. Tez No: 384831
  2. Yazar: KAZIM BESLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada günümüzde pek çok alanda kullanılan biyogeribesleme yapısı incelenmiş galvanik deri yanıtının ne demek olduğu belirtilmiş, deri ve ter bezlerinin çalışma yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu konuda geçmişte yapılan çalışmalar kısaca incelenmiştir. Biyogeribesleme çalışmalarında galvanik deri yanıtının kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca, gerçeklenen cihaz ile kişilerin galvanik deri dirençleri ölçülerek stres seviyeleri belirlenmiştir. Ölçülen bu değerler bir bilgisayar yardımıyla görüntülenmiştir. Böylece bir biyogeribesleme sistemi oluşturulmuştur. Kişinin kendi kendine duygu ve düşüncelerini değiştirmeyi öğrenmesi sağlanarak, stres seviyesi düşürülmüştür. Kullanılan cihazın basit, düşük maliyetli fakat kullanışlı olmasına dikkat edilmiştir. Çalışmada cihaz ile bilgisayarın veri alışverişini sağlamak için bilgisayarın paralel portu kullanılmıştır. Farklı yaş ve cinsiyetteki kişilerden farklı zamanlarda, farklı durumlarda ölçümler alınmış ve bu ölçümlerde alınan yanıtlar değerlendirilmiştir. Ölçüm yapılan kişilere önce rock müzik, sonra sevdiği bir şarkı ve en son Mozart'a ait bir eser dinletilerek elde edilen farklı sonuçlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, structure of the biofeedback that is being widely used in many fields has been examined, galvanic skin response has been identified, and information on operating mechanism of skin and sweat glands has been given. An overview of previous studies is also given. Use of galvanic skin response in biofeedback has been discussed. With the help of the developed device, galvanic skin resistances of the participants have been measured and their stress levels have been determined. The measured results have been monitored by a personal computer. By doing this, a biofeedback system has been created. The individuals has been taught to control their thinking and emotions to lower their stress levels. The developed device has been designed to be simple, low cost but useful. A parallel port has been used for communication between the device and the personal computer. Individuals differing in gender and age have been tested in different times and conditions and responses to these measurements have been evaluated. Having them listen a rock song, a favorite song and a Mozart piece, the participants were tested and the obtained different results have been evaluated.