Elektrik dağıtım tesislerinde enerji izleme sistemleri
Energy automation systems in electric stations
- Tez No: 384832
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ŞEKER, DOÇ. DR. CANBOLAT UÇAK, YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Enerji sistemlerinde, enerji kalitesi ve süreklilik oldukça önemlidir. Bu nedenle enerji tesislerinin işletme, bakım ve arıza durumlarında arızanın çabuk analiz edilebilmesi ve çözülmesi büyük bir önem taşımaktadır. Enerji otomasyon sistemleri, enerji tesisinde yada uzak merkezdeki kontrol sisteminde bulunan görüntüleme, kumanda gibi fonksiyonlar sayesinde, enerji sistemlerinin işletme, bakım ve arıza tespit işlemlerinin hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar. Özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen haberleşme ve elektronik teknolojilerinin yardımıyla, enerji otomasyon sistemleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde dağıtım şebekesindeki bir istasyon izleme sisteminden, şehirlerin, ülkelerin enerji dağıtım şebekelerinin izleme sistemlerine kadar geniş bir yelpazede enerji izleme ve kumanda sistemleri kullanılmaktadır.Standart olarak bir çok enerji otomasyon sistemi, enerji tesisi içerisindeki şalt ekipmanlarının anlık pozisyonlarının görüntülenmesi, kumanda edilmesi, fiderlere ait akım, gerilim, güç, frekans gibi ölçüm, enerji gibi hesaplama değerlerinin görüntülenmesi, istasyonda gerçekleşen olayların kronolojik olarak listelenerek kayıtlı tutulması ve görüntülenmesi görevlerini yerine getirmektedir. Bunlara ek olarak enerji otomasyon sistemleri, yük atma, otomatik operasyon, sıralı operasyon, transformatör paralel çalışma, otomatik regülasyon gibi çeşitli özelleşmiş fonksiyonları da yerine getirebilmektedir.Bu çalışmada genel olarak bir enerji otomasyon sisteminde bulunan özellikler, enerji otomasyon sistemlerinde sinyal ve haberleşme tekniği, sistemin işletme fonskyionları detaylı olarak incelenmiştir. Farklı iki tesiste gerçeklenmiş olan yük atma ve transformatör paralellik yazılımları ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality and continuity of energy is very important for energy systems. Therefore, management of operation, maintenance and troubleshooting in the case of failure and solving problem as fast as possible has a great importantance. Energy automation systems are providing to carry out energy system operation, maintenance and failure troubleshooting procedures in a fast and secure way, by using its functions such as monitoring, control from local station, remote control centers as well. Especially in last years, with the help of developments in electronic and communication technologies, energy automation systems have been used quite widely. Today, in distribution network, energy automation systems are used in a wide range such as stations, cities, regions and countries.Energy automation systems includes a variety of standart functions like monitoring and control of switchgear equipment, monitoring of measurement values such as current, voltage, power and frequency, metering values such as energy and monitoring and storage of all events and alarms at station in a chronological order. Moreover, energy automation system can be equipped with some specific functions for example; load shedding, automatic operation, sequential command, transformer paralleling, automatic voltage regulation.In this study, general and specific functions of energy automation systems, signal processing and communication in energy automation systems have been examined. Two specific functions of energy automation systems, processor controlled load shedding and transformer paralleling, implemented in different substation automation systems have been examined in detail. Requirement of functions and substations, method of controlling have been inspected as well.