Havacılık tedarik zincirinde ikram hizmetlerinin incelenmesi ve bir uygulama
Analysis of catering services in aviation supply chain and an aplication
  1. Tez No: 384858
  2. Yazar: FATİH TATLILIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
İşletmeler, sürekli gelişen ve değişen pazarda ayakta kalabilmek için müşteri hoşnutluğunu ön plâna çıkarmalıdır. Bu da müşterinin tam istediği ürüne, tam istediği kalitede, tam istediği yerde ve tam istediği zamanda, istediği mâliyette ulaşabilmesi ile olanaklıdır. Bu istekler, lojistiğin rekabetteki önemini daha da arttırmaktadır.Bu çalışmada ilk önce Lojistik ve Tedârik Zinciri Yönetimi ile Dış Kaynak Kullanımı kavramlarının gelişim süreci, Lojistikte Dış Kaynak Kullanımı ve Havaalanlarında gerçekleştirilen lojistik faaliyetlere yer verilmiş, daha sonra havaalanında faaliyet gösteren bir ikram şirketinin TZY yapısı incelenmiştir.Tezin birinci bölümünde; Lojistik faaliyetlerin, Tedârik Zinciri Yönetiminin ve Havacılık sektörünün gelişimi ve önemi anlatılmış, havaalanında gerçekleştirilen lojistik faaliyetlere kısaca değinilmiştir.Tezin ikinci bölümünde; Lojistik, Lojistik Yönetimi ve Tedârik Zinciri Yönetimi kavramlarının tarihsel gelişimi ve önemine yer verilmiş, Lojistik sektörünün Türkiye'deki ve Dünya'daki önemi anlatılmıştır.Tezin üçüncü bölümünde; Dış Kaynak Kullanımı kavramının tanımı, tarihsel gelişimi ve öneminden sözedilmiş, üstünlükleri, olumsuz yönleri ve uygulama alanları anlatılmış ve çeşitli sektörlerdeki dış kaynak kullanımlarına örnekler verilmiş, dış kaynak kullanımı karar verme süreci tartışılarak, havayollarında dış kaynak kullanımına yer verilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde; Lojistik Sektöründe Dış Kaynak kullanım nedenleri, üstünlükleri ve olumsuz yönleri tartışılmış, Üçüncü Parti Lojistik şirketlerinin Türkiye'deki ve Dünya'daki oluşumları incelenmiş ve son olarak Türkiye'de 3PL hizmetlere örnekler verilmiştir.Tezin beşinci bölümünde; uçak sefer ve rota plânlaması, yer hizmetleri, hava korgo gibi havaalanında lojistik kapsamına giren faaliyetler incelenerek yapılan araştırmalara ilişkin bilgiler verilmiştir.Tezin altıncı bölümünde; uygulamanın yapıldığı Turkish Do&Co şirketi hakkında kısa bilgi verilmiş ve şirketin TZY yapısı incelenerek, şirketin dağıtım mâliyetlerinin enazlanmasına yönelik bir Tamsayılı Doğrusal Programlama modeli kurulmuştur.Tezin yedinci ve son bölümünde; uygulamaya ilişkin sonuçlar, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies give importance customer satisfaction to stand the developing and cahanging market. This is possible when customer reach the product same as requested, desired quality, place, time and cost. This desires increases the logistics importance in competition.In this study, to begin with, the improvement process of outsourcing, logistics, supply chain management, outsourcing in logistics and logistic activities in airports are examined. Later than, a supply chain management application of a catering firm is tried to be explained.In the first part, the importance and development of logistics activities, supply chain management and the aviation sektor are explained and logistic activities executed in the airport discussed briefly.The importance and historical background of logistics, logistic management and supply chain management topics are mentioned in the second part of the thesis. The importance of logistics sector is discussed both in Turkey and in the world.In the third part, definition, historical background, importance, application areas, strengths and weaknesses of outsourcing concepts are mentioned. The outsourcing decision processes are discussed with several examples in different sectors. Decision of outsourcing is discussed and outsourcing used by airlines placed in this part.The fourth part discusses the reasons for outsourcing in logistics and its strengths and weaknesses. The formation of 3PL companies both in Turkey and in the world is examined. Lastly, some examples on 3PL services in Turkey are given.The fifth part gives the analyzing of the logistic activities in the airport such as flight and route planning, ground handling and air cargo and gives information of recent researchs.In the sixth part, Turkish Do&Co, which application is progressed, is introduced briefly, the supply chain management of the company is analysed and an integer linear programming model is established to the distrubition cost of the company.In the seventh part -which is the last part- the result of the aplication, problems in the system and proposed solutions are discussed.