Kentsel ses peyzajları: Kadıköy tarihi çarşı ve çevresinde işitsel katmanların değerlendirilmesi
Urban soundscapes: Evaluating the sonic layers of Kadıköy historical bazaar and near surroundings
  1. Tez No: 384878
  2. Yazar: BATUHAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Morfoloji, Müzik, Architecture, Morphology, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma metni mekan ruhunun bir parçası olan ses ile temellendirilmiştir. Sesin mekan ile etkileşim dinamiklerini anlamak için ortaya konulan soundscape terimi tezin kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Çevresel ses deneyimlerinin nesnel varlığını tanımlayan soundscape kavramı Kanadalı kompozitör ve eğitimci Murray Schafer tarafından ortaya konulmuştur. Tez araştımasının temel kavramı olan soundscape teriminin çeşitli araştırmacılar tarafından yapılmış tanımları değerlendirilerek soundscape terimi ses peyzajı olarak Türkçeye çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term soundscape, which aims at expressing the understanding interaction dynamics between sound and place, constitutes the conceptual framework of this thesis. The concept of soundscape, which defines the objective existence of environmental sound experience, was coined by the Canadian compositor and educator Murray Schafer. The definition of soundscape, the fundamental concept of this thesis, set forth by various researchers was evaluated and the term soundscape was translated into Turkish as“ses peyzajı”.