Mimar Sinan'ın kırma çatılı cami ve mescitleri
Hipped roof mosques and masjids designed by Mimar Sinan
- Tez No: 384881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 633
Özet
Bu çalışmanın amacı, 16. yüzyıl boyunca başmimar olarak İmparatorluk coğrafyasında önemli yapılar tasarlamış Mimar Sinan'ın kırma çatılı olarak inşa ettiği cami ve mescitleri bir arada mimari, banilik ve kent topografyası bağlamında değerlendirmek olmuştur. Sinan mimarisi bağlamında göz ardı edilen, başmimara ait kırma çatılı tipteki bu yapıların ilk defa bir arada ele alınıyor olması sonrasında sorulması muhtemel tartışma konularının doğması ve araştırılmasına olanak sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the hipped roof mosques and masjids designed by Mimar Sinan who became the chief architect of the Ottoman Empire during its golden age, the 16th century. This monography examines only two building typologies: mosque and masjid. The other typologies, such as madrasa and elementary schools, were commisioned by the same patron at the same time but were not studied intensely are only mentioned with drawings and photographs. The building names were listed by using a crucial primary source: Sinan's autobiographic texts titled Tuḥfetü'l-Mi'mārīn and Teẕkiretü'l-Ebniye written by Sâî Mustafa Çelebi.