Bir olasılıklar alanı olarak form bilgisi
Form information as a possibilities space
- Tez No: 384896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin hızla gelişimi ile birlikte üretilen bilgi de bir o kadar çoğalmıştır. Bilginin çoğalması bireylerin üretim etkinliğine dahil olmasıyla birlikte artış göstermiştir. Bilginin tanımı, mutlak bilgi olmaktan uzaklaşmış ve içerdiği belirsizlik ve bitmemişlik ile değişen, dönüşen, gelişen tanımlarını da içine alabilecek esnekliğe sahip olmuştur. Üretime artık bireyler dahil olabilirler. Etkileşim ile bilgi üreticisi de tüketicisi de bireyin kendisi olabilmektedir ve bilgi üretimi bu yolla artabilecektir. Bilgi sadece sözel değil görsel bilgi olarak ele alındığı zaman form bilgisinin de aynı aşamalardan geçebileceği söylenebilir. Formun üretim sürecine birey katılabilir ya da form da özgürleşerek, tamamen kendini üretebilecek yetkinliğe sahip olup olasılıkları kendi içerisinde üreten bir organizma haline de dönüşebilir. Tezin ilk bölümünde olasılık üretimi bilgi üretimi üzerinden anlatılacaktır. İlk bölümde bilgi üretilebilme sürecinin nasıl işlediği tartışılarak bu ortamı tetikleyen faktörler belirlenmiştir. Bilginin üretim süreci etkileşimli ortamlar üzerinden tanımlanmıştır. Son bölümde form bilgisi üzerine yoğunlaşılacak ve birinci bölümde tartışılan kavramlar üzerinden açıklamalar yapılacaktır. Geleneksel form üretim tekniklerindeki üretkenlik ile hesaplamalı sistemlerdeki form üretim etkinlikleri anlatılacaktır. Tezin yönteminde literatür araştırması bulunmaktadır. Tez içerisinde aktarılmak istenen her bir bilgi örneklerle açıklanmıştır. Form üretiminde sonucun değil süreçte üretilen olasılıkların, formun olasılıklar alanı olduğunu kanıtlaması üzerine açıklamalar yapılmaktadır. Tek bir disiplin üzerine odaklanmak yerine, form üretimi/tasarımı eyleminin içerildiği farklı disiplinler üzerinden formun olasılıklarının üretimi tartışılmıştır. Tezin amacı bilgi olasılıklarının üretimini açıklayarak, form olasılıklarının üretimini tetikleyen faktörleri dışlaştırmaktır. Bu dışlaştırma form bilgisinin tanımını kazıyarak gerçekleşecektir. Bunun yanında formun olasıkları barındıran bir bilgi olduğu ve tasarım sürecinde bu durumun göz önünde bulundurulması vurgulanır. Tezin savunduğu şey ise bilginin özgürleşmesiyle beraber üretkenliğinin artabileceği ve form bilgisi olasılıklarının artabilmesi için form üretim tekniklerinde yeterli özgürlük ve esneklik yapısının sağlanabilmesinin gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
Technological development makes the production of information accelerate and increase. The reason of increase in information is that human can be included in production process. Information is not absolute anymore because of information's uncertain, vague, incomplete and flexible form. Information has now transformation, deformation and evolving meanings. Information has not the only verbal content but it is also visual content and can be named as form. As information form information is also in the same deformation, transformatin and evolving process thanks to technological development and open structure of traditional form producing activities as sketching and model making. Thanks to tehnology, form can be a self modfying system act as an organism. According to open structure of traditional form producing systems and open structure of new digital form producing activities, form can be seen as“possiblities space”. In first chapters, information production will be the focus. And it will explain how information can produce and make production increase. The reason of explanation for information production is to lead the other chapter as production of form information possibilities. In the method of the thesis, literature search was used. Through the pages for any information that is explained, it is also supported with examples The aim of the study is that while describing the ways of information production, also to develop a perpective for production of form information possibilities. Defending point in this study is liberation of the information can create more information and also the same state will be true for the form information possibilities production.