Effects of climate change on water resources in Omerli basin
İklim değişikliklerinin Ömerli havzasının su kaynakları üzerindeki etkileri
- Tez No: 384950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YÜCEL, PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada iklim değişikliklerinin su kaynakları üzerindeki etkileri yağış ve akım analizleri vasıtasıyla Ömerli Havzası-İstanbul, Türkiye'de araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan sıcaklık ve yağış verileri Avrupa Birliği'nin ENSEMBLES projesi kapsamında A1B senaryosu ile üretilmiş küresel iklim modelleri (GCM) ile bölgesel iklim modellerinin (RCM) kombinasyonundan elde edilmiş verilerdir. 25 km mekansal çözünürlüğe sahip günlük veriler referans (1961-1990) ve gelecek (2071-2100) dönemler için elde edilmiştir. HBV model çalışma alanının akım özelliklerinin incelenmesi amacıyla kullanılmıştır. Öncelikle HBV hidrolojik modeli havzaya ait bazı özellikler ve PEST parametre tahmini yöntemi ile kalibre edilmiştir. Bölgesel iklim modellerinin çözünürlüğü düşük (25 km) olduğundan ve küçük havzalarda yeterince hassas olmadıklarından dolayıcoğrafi ağırlıklıregresyon yöntemi (GWR) ile veriler 1 km çözünürlüğe indirgenmiştir. GWR uygulanmışve uygulanmamış veriler yardımıyla ekstrem yağışlar incelenmiş ve bu veriler hidrolojik model içinde referans ve gelecek dönem akım tahmininde kullanılmıştır. Bütün bölgesel iklim modelleri yağışı gözlem değerlerine göre daha düşük tahmin etmektedir. GWR bu düşük tahmin eğilimini özellikle ekstrem olaylar için azaltmaktadır. GWR uygulanmış ve uygulanmamış verilerdeki bu düşük tahminden dolayı HBV model de günlük ve ekstrem yağışların simulasyonunda azımsama yapmış, bununla birlikte coğrafi ağırlıklı regresyon verileri daha iyi sonuçlar üretmiştir. Ekstrem olayların şiddeti hem referans hem de gelecek periyotları için kış, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde artmış, sonbaharda azalmıştır. Gelecek periyodunda ekstrem olayların tekrar süresi arttığından dolayı Ömerli Havzası'nda iklim değişikliklerinden dolayı su sıkıntısı yaşanabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impacts of climate change on water resources through precipitation and discharge analyses in Omerli catchment Istanbul, Turkey. Precipitation and temperature data are obtained from GCM (Global Circulation Model)/RCM (Regional Climate Model) combinations based on A1B carbon scenario via Europen Union (EU)-ENSEMBLES project. The data is obtained at 25 km resolution on daily time scale for reference period between 1960 and 1990 and future period between 2071 and 2100. The HBV (Hydrologiska Byråns Vattenbalansavdelning) model is used to investigate discharge properties of study area. First the HBV is calibrated by some of catchment properties along with PEST (parameter estimation) method. Because RCM scale is comparatively coarse (25 km) for catchment scale its results are downscaled to 1 km using the Geographically Weighted Regression (GWR) method. RCM precipitation with and without GWR method are evaluated for characteristics of extreme precipitation events and they are used in the HBV model for estimating the extreme discharges along with reference and future periods. All RCMs strongly underestimate precipitation. GWR improves underestimation tendency of RCMs precipitation especially for extreme events. Depending on precipitation input from RCMs with and without GWR the HBV also shows significant underestimation in daily and extreme runoff but it provides better estimates with GWR input. The magnitude of extreme events increases in winter, spring, and summer but decreases in fall from reference to future period. Return periods of the extreme events increase in the future period and therefore, Omerli Basin is under water stress with changing climate.