Simulating Indonesian fuel subsidy reform: A social accounting matrix (SAM) analysis
Endonezya'nın akaryakıt teşvik reformu simülasyonu: Bir sosyal hesap matrisi analizi
- Tez No: 384958
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ, DR. BORA KAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Endonezya'da akaryakıt teşviklerinin zaman içinde kaldırılması oldukça yoğun tartışmalara konu olmaktadır. Hükümet bütçesine olan baskı ve teşviklerin doğru dağıtılmaması nedeniyle akaryakıt teşviklerinin kaldırılması gerekliliği ortadadır. Ulusal Sosyal Ekonomik Araştırma'sına (SUSENAS 2008) göre hane halkının en zengin %40'lık kesimi akaryakıt teşviklerinin %70'ini alırken, en fakir %40 sadece %15'inden faydalanmaktadır. Buna ek olarak, 2012 yılında, akaryakıt teşvikleri GSYİH'nın %1.7'sine denk gelmekte ve petrol fiyatıyla toplam tüketimdeki artış ile bu oranın artması beklenmektedir. Yine de bu teşviklerin zaman içinde kaldırılmasıekonomi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu çalışmanın temel amacı akaryakıt teşviklerinin sürdürülebilir kalkınma indikatörlerine ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan etkilerini tahmin etmektir. Çalışmanın bir başka hedefi de teşvik reformu için politika opsiyonları sunmaktır. Etki analizini simüle etmek için Sosyal Hesap Matrisi (SHM) modeli kullanılmıştır. Sonuçlara göre akaryakıt teşvikini başka bir enerji sektörüne (doğal gaz sektörü) aktarmak ekonomi için olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Ancak, bu politika enerji talebi ve CO2emisyonunda artışa yol açmaktadır. Diğer yandan, teşvikin en fakir hane halkı gruplarına doğrudan dağıtılması toplam ekonomik kalkınmayı azaltmakta, ama sosyal gelişimi artırmaktadır. Bu opsiyon da CO2 emisyon artışına yol açmakta ama enerji talebini azaltmaktadır. Çalışmanın sonuçları Endonezya'nın akaryakıt teşvikinin yeniden dağıtımı için ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarını da hesaba katması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The debate over phasing out fuel subsidies in Indonesia is quite intense. One thing is clear: fuel subsidy needs to be removed due to a pressure to government budget and misallocation of subsidy. Based on National Social Economic Survey (SUSENAS 2008), the richest 40% household group gets 70% of fuel subsidies while the poorest 40% benefitted only from 15%. In addition, in 2012, fuel subsidies accounted for about 1.7% of GDP and this share is expected to grow as oil price and consumptions increase. However, phasing out the fuel subsidy could potentially result in adverse effects in the economy. The main objective of this study is to estimate the impacts of fuel subsidy in terms of sustainable development indicators from the economic, social, and environmental perspective. Another objective is to propose the policy options for the subsidy reform. Social Accounting Matrix (SAM) model is being used to simulate the impact analysis. The simulation results show that reallocation of fuel subsidy to other energy-related sector (i.e. Gas sector) would positively improve the economy. However, the policy would be paid off by increasing energy demand and CO2 emissions. On the other hand, the reallocation of the subsidy directly to the poorest household groups will decrease the overall economic development, but positively impacts social development. Nevertheless, this option will also increase CO2 emissions, but lowering down energy demand. Our results show that Indonesian government should consider a reallocation scheme of the fuel subsidy by taking economic, social, and environmental impacts into account.