Mixed-use high-rise [residential] complexes: A new urban form(ation) in Istanbul
Çok katlı karma kullanım [konut] yapıları: İstanbul'da yeni bir kentsel form(asyon)
  1. Tez No: 384959
  2. Yazar: ALİ ASLANKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Endüstriyelleşme ve Modernleşme süreçlerini takiben 20. yüzyılın sonuna varıldığında; Küreselleşme, günlük yasamın her alanında ve mekansal pratiklerinde sermayenin kendisini yapılandırmasına izin vermistir. Birbirinden bağımsız fonksiyonel birimler olan is, eğlence ve yerleşim temaları, sermayenin avantajı ve isteği doğrultusunda yeniden örgütlenmisler ve yeni mekansal boyutlar ve biçimler kazanmışlardır. Finansal yoğunlaşmanın iz düşümü olarak Merkezi İş Alanları (MİA) ve eğlence/alışveriş fonksiyonlarının bir kent aktivitesi olarak yeniden yorumlanmasının ürünü olan kapalı alışveriş merkezleri (AVM) yapılı çevrede gerçeklesen kritik evrimsel süreçlerin neticesidir. Buna paralel olarak, yeni nesil konut üretimleri de kent yasamında yükselise geçmistir. 80'lerden, hatta 90'lardaki Yeni Kentleşme akımlarından bu yana kent planlamasında fonksiyonların karma kullanımı popülerleşmekte ve gerekli birer unsur olarak tanımlanmaktadır. Temel hedef daha sağlıklı, daha yaşanılabilir ve sürdürülebilinir bir çevre üretme arzusudur. İstanbul'da bu çerçeve dahilinde, basta konut blokları, ofis kuleleri ve alışveriş merkezi olmak üzere, bir çok fonksiyonu tek proje içerisinde bir araya getiren yeni bir kentsel form üretilmiştir. Elbette 90'lardan bu yana siyasi ve ekonomik konjektür bu mekansal biçimlenmenin temelini hazırlayacak unsurları bir araya getirmiştir. Kentsel dönüşüm projeleri ve inşaat sektörüne yapılan yerli/yabancı yatırımlar bu sürecin bazı örnekleridir. Sonuç olarak, özellikle son on yılda konut stokunun oluşturduğu kentsel doku büyük dönüşümler geçirmiştir. Bu tez karma kullanım çok katlı konut yapılarının sermaye kontrolündeki birer metropol nesnesi halinde organize edildiğini; bu süreçte kent, konut ve kullanıcı ilişkisini biçimsel ve içeriksel olarak değiştirerek İstanbul'da yeni bir kentsel dil ürettiğini savunmaktadır. Bu yeni kent formları, birer mikro-kent seklinde çalışıp kentin kullanıcıya sağladığı fonksiyonlardan oluşan bir seçkiyi kendi bünyesinde küçük ölçekte kopyalarken, mekansal ve bağlamsal planlama kavramlarını konvansiyonel tarihi güdümlerinden ve tanımlarından çıkartmaktadır. Bunun sonucunda, karma fonksiyon çok katlı konut projeleri, bireysel olarak kendi programlarını yürütüp kent dokusunu parçalamaktadır. Ayrıca, bu projeler konu ve kullanıcı ilişkisini de hedefe oturtarak, yuva (home) kavramında anlam daralmasına gitmekte ve bunu mekan üretimi ile de meşrulaştırmaktadır. Bu sebeplerle, bu çalışma İstanbul'daki karma fonksiyon çok katlı konut projelerinin kurucu temellerini, bağlamsal ve mekansal unsurlarını ve eklemlenişlerini, hem yeni bir kentsel biçimlenme, hem de kent nesnesi olarak bir seri arazi çalışması üzerinden inceleyecek ve analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
Following Industrialization and Modernization processes, Globalization allowed the capital to manifest itself in every aspect of daily life and spatial practices at the end of the twentieth century. As separate functional bodies; work, leisure and accommodation are reorganized according to the will of the capital and obtained new spatial dimensions and forms. Financial agglomerations in the form of Central Business Districts (CBDs) and recontextualization of leisure/shopping as an urban activity in the form of Malls would be critical evolutions in the built environment. Concurrently, a new generation of housing is rising in the urban life. Mix of uses in urban schemes is clearly popular and described as a necessary criterion since 80s and especially 90s with New Urbanism movement. The primary concern was creating lively, healthy and sustainable neighborhoods. Within this framework, a new Urban Form is generated in İstanbul which brings together these functions in one project including office towers, residential blocks and a Mall. Since 90s, accumulation of political and economic circumstances prepared the foundational basis for this spatial formation via city scale urban renewal projects and interventions of private/international investments in the construction sector. As a result, lastdecade highlighted a major transformation in the urban pattern of residential stock. This dissertation hypothesizes that Mixed-Use High-Rise Residential Complexes (MU-HR-[R]-Cs) are organized as capital oriented objects of the metropolis and produce the new urban language by executing contextual transformations in the configuration of city-house-user relationship in Istanbul. While providing micro-scale imitations of city-life by combining a strict selection of urban functions; the spatio-contextual notions of planning are dissociated from the conventional historical trajectory in order to create these new urban forms. As a result, the nature of MU-HR-[R]-Cs are individually processing their program and compartmentalizing the urban fabric. Moreover, these projects target house and user relationship by contextually reducing the meaning of“home”and validating the new context by spatially reproducing it. Consequently, this study aims to investigate and critically analyze the foundational basis, contextual and spatial components, and articulation of MU-HR-[R]-Cs as a new urban formation and city-object in İstanbul through a series of case studies.