Effects of atmospheric correction on vehicle classification with single and dual band infrared images
Tek ve çift bant kızılötesi imgelerle araç sınıflandırmaya atmosferik düzeltmenin etkileri
- Tez No: 384966
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tek bant ve çift bant kızılötesi (KÖ) imge dizileri için, ışınım ölçümüne dayalı öznitelikleri kullanan, bir araç sınıflandırma sistemi geliştirilmiştir. Süreç, çift bant dizilerinde sınıflandırma için, altı bileşene bölünmüştür. Bunlar çakıştırma, kaynaştırma, hareketli araç algılama, geometri kestirme, atmosferik etkileri giderme ve sınıflandırmadır. Tek bant durumunda, çakıştırma ve kaynaştırma adımları kullanılmamaktadır. Tezin getirdiği birinci ana yenilik, sezimci, lens ve süzgecin izgesel karakteristiklerinin hesaba katıldığı, atmosferik düzeltme yani etmosferik etki giderme sistemidir. Bu sistemde, iyileştirilmiş bir sıcaklık kalibrasyon yöntemi geliştirilmiştir ve KÖ kameranın dinamik çalışma aralığı için yöntemin sıcaklık doğruluğunun nihai hedefe yani Gürültü Eşdeğer Sıcaklık Farkına (NETD) çok yakın olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, pikselden piksele atmosfer etkilerinin değişmesi sebebiyle, sadece kameranın Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) ve sahnedeki bir İlgi Noktası (POI) koordinatlarını kullanarak her pikselin Görüş Hattı (LOS) geometrisini kestirmek için bir geometri kestirim yöntemi geliştirilmiştir. Tezin getirdiği ikinci ana yenilik, algılanmış nesnelerin sınıflandırma başarımını artırmak için atmosfer etkilerinden arındırılmış ışınırlık değerlerinin öznitelik olarak kullanılmasında yatmaktadır. Buradaki güdülenme; her araç sınıfının, nesnenin asıl sıcaklığının ışıma yapan yüzeyin içkin özellikleri ile değiştirilmesi sonucu oluşan, ayırıcı ışınırlık değerlerine sahip olmasıdır. Sonuç olarak, tek bant ve çift bant ölçüm sistemleri için sınıflandırmada ışınırlık değerlerinin kullanılmasına bağlı olarak önemli başarım kazançları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A vehicle classification system, which uses features based on radiometry, is developed for both single band and dual band infrared (IR) image sequences. For classification using dual band sequences, the process is divided into six components. These are registration, fusion, moving vehicle detection, geometry estimation, atmospheric effects removal, and classification. In the single band case, registration and fusion steps are not used. The first major novelty of the thesis is an atmospheric correction, i.e. atmospheric effects removal, system that considers the spectral characteristics of the detector, lens, and filter. In this system, an enhanced temperature calibration method is developed and it is shown that the temperature accuracy for the dynamic range of the IR camera is very close to the ultimate goal, i.e. Noise Equivalent Temperature Difference (NETD) value of the camera. Furthermore, as the atmospheric effects vary from pixel to pixel, a geometry estimation method is developed to estimate the Line Of Sight (LOS) geometry for each pixel using only the Global Positioning System (GPS) coordinates of the camera and a Point Of Interest (POI) in the scene. The second major novelty of the thesis lies in the usage of the atmospherically corrected radiance values as features to improve the classification performance of the detected objects. The motivation is, each vehicle class has a discriminating radiance value that originates from the source temperature of the object modified by the intrinsic characteristics of the radiating surface. As a consequence, significant performance gains are achieved due to the use of radiance values in classification both for a single band and a dual band measurement systems.