Design and control of PWM converter with LCL type filter for grid interface of renewable energy systems
Yenilenebilir enerji sistemlerinin şebeke arayüzü için LCL tipi süzgeçli PWM çevirici tasarım ve denetimi
- Tez No: 384970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu tez, üç fazlı PWM çeviricinin sıklıkla kullanıldığı yenilenebilir enerji sistemlerinin şebeke arayüzü, motor sürücü devreleri vb. uygulamalar için PWM ve denetim birimlerinin tasarımını, ve sistemin ayrıntılı benzetimini içerir. Bu çalışma, çevirici için LCL süzgeç parametrelerinin, anahtarlama frekansının, PWM yönteminin, uygun maliyetli geri besleme denetimli algoritmaların seçimini vb. içerir. Tasarım, ayrıntılı bilgisayar benzetimleri aracıyla doğrulanacaktır. Bu çalışmada dengeli ve dengesiz şebeke koşulları uygulamada karşılaşılabilecek durumlar ışığında göz önünde bulundurulacaktır. Bu çalışmada, tasarımı yapılan sistemin, tam anlamıyla eksiksiz ve kapsamlı bir başarım değerlendirmesini sunabilmek amacıyla birkaç güç değeri ve farklı çalışma koşulları göz önünde bulundurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis involves the PWM and control unit design and simulation for three-phase PWM converter widely used for grid-interface of renewable energy systems, motor drives, etc. The study involves selecting the LCL filter parameters, switching frequency, the PWM method, the cost-effective feedback controlled algorithm, etc. for the converter. The design is verified by means of detailed computer simulations. The study considers the normal and unbalanced grid conditions, which may occur in the grid operating conditions. Several power ratings and operating conditions are considered to provide a thorough performance evaluation of the designed system.