Comparison of the flaw detection abilities of phased array and conventional ultrasonic testing methods in various steels
Çeşitli çeliklerde faz dizisi ve geleneksel ultrasonik test metotlarının hata tespit kabiliyetlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 384975
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tahribatsız muayene tıptan ağır sanayiye kadar geniş uygulama alanına sahiptir. Geleneksel tahribatsız muayene metotları, sürekli geliştirilerek daha esnek ve kolay yorumlanabilir hale getirilmektedir. Ultrasonik metodun geliştirilmiş hali olan Faz Dizisi (PA: Phased Array) metodu konvansiyonel ultrasonik testin kullanıldığı hemen her alanda kullanılabilir. PA teknolojisinin avantajı, tek bir transdüser sistemi içinde çok sayıda küçük transdüserin faz farkı ile tetiklenip ultrasonik dalgaların kontrollü olarak farklı açılarda ve farklı mesafelerde odaklanarak muayene edilecek parçanın tamamen taranabilmesidir. Bu çalışmada, çeşitli yapay hatalara sahip ve farklı çeliklerden hazırlanan test blokları kullanılarak PA sisteminin geleneksel ultrasonik yönteme göre avantajları ve sınırlamaları araştırılmıştır. Bu amaçla, istatistiksel bir yöntem olan Hata Tespit Olasılığı (PoD: Probability of Detection) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Applications of Non – Destructive Testing (NDT) are very broad varying from the medical to heavy industries. Several advanced NDT methods, mainly developed form of the conventional methods, are used to render the technique more flexible and easier to interpret. Ultrasonic Phased Array method can be employed in almost any test, where conventional Ultrasonic Testing (UT) has traditionally been used. The benefits of Phased Array technology over conventional UT come from its ability to use multiple elements to steer, focus and scan beams with a single transducer assembly. In this study, the advantages and limitations of the Phased Array system will be investigated via using several test blocks, prepared from different types of steels, having well-defined artificial defects. The reliability of the Phased Array and conventional Ultrasonic Testing methods will be compared using a statistical approach, the Probability of Detection (PoD).