Occlusion aware stereo matching with O(1) complexity
Örtmeleri gözeterek O(1) karmaşıklıkta stereo eşleme
- Tez No: 384976
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yerel stereo eşleme yöntemlerinin hem maaliyet kümelenmesi adımından hem de ilişkilendirme arama aralığından kaynaklanan işlem karmaşıklığını aynı anda azaltma sorunu ele alınmıştır ve yeni bir sıradüzensel stereo eşleme yöntemi sunulmuştur. Önerilen yöntem, özyinelemeli ayrıt koruyan süzgeçlemeden faydalanarak ilişkilendirme arama aralığını azaltıp hacimsel süzgeçleme yapmaktadır. Literatürde önde gelen en hızlı özyinelemeli ayrıt koruyan süzgeçler, ilişkilendirme arama aralığından kaynaklanan karmaşıklığı azaltmaya yönelik yöntemlere uygun hale getirilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu şekilde hem maaliyet kümelenmesi adımından hem de ilişkilendirme arama adımından kaynaklanan işlem karmaşıklıkları elenerek O(1) karmaşıklıkta bir yöntem oluşturulmuştur. Aynı zamanda, sıradüzensel yapı sayesinde özyinelemeli süzgeçlerin gürültü ve yüksek doku karşısındaki zayıflıkları giderilmiştir. Genel sıradüzensel yöntemlerin aksine, farklı çözünürlükler arasındaki ayrıklık kestirimi aktarımı, nesne ayrıtlarını korumak ve uygun ayrıklık kestirimilerinin aktarımını sağlamak amacıyla bir en iyileme problemine çevrilmiştir. Bu en iyileme problemini verimli şekilde çözebilmek için dinamik programlama kullanılmıştır. Önerilen ayrıklık kestirimi aktarma yöntemi, imge piramidindeki farklı çözünürlüklü görüntüler arasındaki ayrıklık kesitirimlerinin aktarımı için kullanılabileceği gibi stereo eşleri ya da bir stereo videodaki film kareleri arasındaki ayrıklık aktarımı için de kullanılabilir. Şunu belirtmek gerekir ki örtme sorunu önerilen yaklaşım ile içsel olarak çözülmüştür. Bu sayede işlem karmaşıklğında daha da azalma sağlanmıştır. Deneysel sonuçlar önerilen yöntemin stereo eşleme için başarımda az bir düşüş ile son derece verimli bir heseaplama sağladığını göstermiştir. Önerilen yöntem, Middlebury stereo görüntü verileri temel alındığında, önde gelen yöntemler ile benzer başarımda olan muhtemel en hızlı yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The problem of joint reduction of computational complexities of local stereo matching methods due to both cost aggregation step and correspondence search range is addressed and a novel hierarchical stereo matching algorithm is presented. The proposed approach exploits edge aware recursive volume filtering with a reduction on correspondence search range. The fastest state-of-the-art edge aware recursive filters are modified so that they become applicable to the methods to reduce the complexity in correspondence search range. In this way, complexities due to both cost aggregation step and correspondence search range are eliminated, yielding an O(1) complexity algorithm. In addition, the weakness of recursive filters in the presence of noise or high texture is handled by the help of a hierarchical scheme. Unlike common hierarchical methods, the transfer of the disparity estimates across the scales is converted into an optimization problem in order to preserve object boundaries and propagate proper estimates across scales. Dynamic programming is exploited to solve this optimization problem efficiently. The proposed transfer method can be utilized to transfer disparity across scales either in an image pyramid between stereo pairs or along frames in stereo video. The occlusion problem is solved inherently by the proposed approach that provides further decrease in complexity. The experimental results show that the proposed method provides quite efficient computation for stereo matching with a marginal decrease in performance. Compared to the state-of-the-art techniques, the proposed technique is possibly the fastest approach with a comparable accuracy based on benchmarking with Middlebury stereo pairs.