Design of high power waveguide limiter
Dalga kılavuzu yapılı yüksek güç limitleyici tasarımı
- Tez No: 384974
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR, PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mikrodalga sınırlayıcılar koruyucu yapılardır. Devrelere zarar verebilecek yüksek güçte sinyallerin sisteme girişini engellemektedir. Radar sistemlerinin almaç devreleri genellikle çok düşük seviyedeki işaretleri işleme yeteneğine sahiptirler, bu da yarı-iletken malzemelerle oluşturulan çok hassas devre blokları kullanmayı gerektirir. Bu hassas devre elemanlarının girişine ulaşan yüksek güçte işarete karşı hasar görmeden dayanabiliyor olması gerekmektedir. Yüksek güçteki işaretlerin sebepleri; göndermeç kanalı ile almaç kanalı arasındaki izolasyonun yetersiz olması ve çok kısa darbe genişlikli yüksek güçlü işaret yayını yapabilen tehditler olabilir. Göndermeç kaynaklı tehditler zamanlama açısından daha kontrol edilebilir tehditlerdir. Fakat dış kaynaklı tehditlerin zamanlama açısından kontrol edilebilmesi mümkün değildir. Tehdit her an çalışmakta olan radar sisteminde problem yaratabilir. Almaç kanalını yakabilecek bu durumlardan koruyabilmek için düşük cevap zamanlı yüksek güç sınırlayıcılar kullanılmalıdır. Bu çalışmada sınırlayıcı tasarımı yapılırken iki kritik nokta hedeflenmiştir. İlk olarak gücü kW mertebesindeki işaretleri sınırlayabilen dalga kılavuzu sınırlayıcı tasarımı, ikinci olarak tasarlanan sınırlayıcının cevap verme süresini kısaltma amaçlanmıştır. Yüksek giriş gücüne dayanıklı“pin”diyotlar ile 9.4-10 GHz bandında çalışan dalga kılavuzu tek aşamalı iki farklı sınırlayıcı tasarlanmıştır. Tasarlanan dalga kılavuzu sınırlayıcıların doğrusal ve doğrusal olmayan ölçümleri yapılmıştır. Sonrasında iki farklı sınırlayıcı art arda takılarak oluşturulan iki aşamalı sınırlayıcı ölçümleri yapılmıştır. Tasarlanan sınırlayıcıların hassasiyetini ve cevap verme hızını arttırmak için“Schottky”diyot ile aynı bantta çalışan dalga kılavuzu detektör tasarlanmış ve sınırlayıcıların detektörle birlikte ölçümleri yapılmıştır. Devre tasarımları ve benzetimleri AWR® ve CST® kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microwave limiters are protector structures. Microwave limiters protect the receiver circuits from high power microwave signals. Receiver circuits of radar systems are able to process the signals with low level amplitude. This situation results in usage of very sensitive circuit blocks. These sensitive circuit blocks, such as LNAs, are protected from high power signals by limiters. The causes of the undesired microwave signals with high level amplitude can be transmitter to receiver leakage and high power microwave short pulses coming from outside as an enemy attack. Transmitter leakages are predictable threats because transmitted signal timing is known. However threats from outside is unpredictable because the time of threat cannot be known. Outside threats can cause problem in the radar system at any time. In order to protect receiver channel of radar system, low response time high power microwave limiter must be used. In this study, two critical points are aimed. The limiter, which can handle the signals with kW power levels, and which have low response time is aimed. Two different single stage waveguide limiters, whose operating frequency bands are 9.4-10 GHz, are designed with two different high power pin diodes. Linear/Nonlinear measurements of waveguide limiters are performed. Then these two single stage limiters are connected in cascade and the resulting two stage waveguide limiter is measured. In order to increase the sensitivity and the response speed of the waveguide limiter, the waveguide detector is designed with the Schottky diode. The limiters are measured with the WG detector. Circuit designs and simulations are performed using AWR® and CST®.