Technical evaluation of synchronous interconnection between Mashriq countries
Maşrik ülkeleri arasındaki senkron enterkonneksiyonun teknik değerlendirmesi
- Tez No: 384980
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Libya, Mısır, Ürdün, Filistin, Suriye, Lübnan, Irak ve Türkiye tarafından bu ülkeler arasındaki elektriksel bağlantıların geliştirilmesi amacıyla Sekiz Ülke Enterkonneksiyonu Projesi (The Electrical Interconnection Among The Eight Countries Project-EIJLLPST Project) başlatılmıştır. Bu proje ile ülkeler arasındaki elektriksel bağlantılarının güçlendirilmesi için gerekli yatırımların değerlendirilmesi ve ülkeler arasındaki elektrik enerjisi transfer kapasitelerinin artırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, ilgili projenin amacına yönelik olarak, ilgili ülkeler arasındaki mevcut ve planan enerji hatlarının teknik açıdan bilgisayar simülasyonları ile değerlendirilmesini ve transfer kapasitelerinin belirlenmesini hedeflemektedir. İlk olarak, proje katılımcısı ülkelerin kendi şebekeleri için hazırladıkları güç sistemi planlama modelleri kullanılarak tek bir sistem modeli oluşturulmuştur. Bu sistem modeli üzerinde bir şebeke analiz yazılımı kullanılarak yük akışı, kısa devre, transient kararlılık ve özdeğer analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucu, ilgili ülkeler arasındaki planlanan yeni enerji hatları ve iletim yatırımları, transfer kapasiteleri ve sistem güvenilirliği açılarından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Electrical Interconnection among The Eight Countries Project (EIJLLPST Project) has been initiated by Mashriq countries (Libya, Egypt, Jordan, Palestine, Syria, Lebanon, Iraq) and Turkey. The objectives of the EIJLLPST Project are to investigate necessary investments to reinforce the existing interconnections and to increase transfer capacities between EIJLLPST countries. This study aims to evaluate the transfer capacities of the existing and planned interconnections between these countries through computer simulations. For this purpose, power system models of each country are obtained and combined. Then, load flow (including contingency analysis), short circuit, transient stability and eigenvalue analysis are conducted on EIJLLPST power system model. Technically acceptable transfer capacities among EIJLLPST countries are determined considering the system security. New interconnection lines and transmission investments needed for transmission system security and increasing transfer capacities among these countries are also discussed and presented.