Experimental performance evaluation of direction finding by amplitude comparison for GSM applications
GSM uygulamaları için genlik karşılaştırma ile yön bulmanın deneysel performans değerlendirilmesi
- Tez No: 384979
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, radyo yön bulma metotları incelendi. GSM cep telefonları için 6 elemanlı çembersel Vivaldi anten dizisi ve çembersel tekkutup anten kullanılarak yön bulma sistemi kuruldu ve ölçümleri yapıldı. Yön bulma (DF) performansında azalma beklenmesine rağmen, maliyeti ve sistemin ebatlarını küçültmek için antenlerle birlikte geliş açısını (AOA) bulurken tek alıcı kanalı kullanıldı. Ayrıca bu ölçümler sırasında üç farklı algoritma kullanıldı, bunlar En Küçük Kare (MLS), Maksimum Olabilirlik (ML) ve Çoklu Sinyallerin Sınıflandırma algoritmalarıdır (MUSIC). Son olarak bu çalışma kapsamında DF sistemlerinin deneysel performans değerlendirmeleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, radio direction finding (DF) systems are examined, implementation and measurements for GSM mobile phones are done by using 6-element uniform circular Vivaldi antenna array and uniform circular monopole antenna array which is used as Watson Watt antenna. Although degrading in performance of DF is expected, only one receiver unit is used in angle-of-arrival (AOA) to measure received signal strength (RSS) from each antenna elements to obtain low cost and small sized set-up. Moreover three different algorithms are implemented with the DF arrays Least Square (MLS), Maximum Likelihood (ML) and Multiple Signal Characterization(MUSIC). Finally experimental performance evaluation of amplitude comparison DF set-ups with single receiver will be given in this study.