Positioning performances of single frequency GPS, GLONASS and carrier based algorithms in a software platform
Yazılım platformunda tek frekansta GPS, GLONASS ve taşıyıcı sinyal tabanlı algoritma uygulamaları ve konumlandırma performansları
- Tez No: 384985
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
GNSS (Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri) konumlama doğruluğunu geliştirmek için çeşitli algoritmalar (sinyal yakalama, takip algoritmaları vs.), yöntemler (RTK (Gerçek Zamanlı Kinematik), DGPS (Diferansiyel Küresel Konumlandırma Sistemi, vs.) veya yardım sistemleri (SBAS (Uydu Tabanlı İyileştirme Sistemi), INS (Ataletsel Navigasyon Sistemi) yardımı vs.) bulunmaktadır. Farklı sistemlerin konumlandırma hassasiyeti genellikle maliyetli donanım ve yazılım birimleri içeren bir test kurulumu ile belirlenir. GPS, GLONASS konumlandırma algoritmaları ve taşıyıcı sinyal tabanlı algoritma uygulamalarından LAMBDA (En Küçük Kareler Belirsizlik Dekorelasyon Ayarı) metodunun doğruluk değerlerini karşılaştırmak amacıyla yazılım tabanlı GNSS alıcısı platformu geliştirilmiştir. Yazılım tabanlı GNSS alıcısı, farklı alanlardaki uygulamalara yönelik ihtiyaçların karşılanabilmesi için algoritmaların değiştirilebilmesi olanağını sağlamaktadır. MATLAB ortamında GPS ve GLONASS sistemleri L1 frekansı sinyallerine uyumlu yazılım tabanlı alıcı algoritmaları oluşturulmuştur. Ticari IFEN GNSS alıcısından alınan, ara frekansta örneklenmiş veriler algoritmaları test etmek için kullanılmıştır. Konumlandırma hassasiyetini arttırmak amacıyla, GPS-GLONASS ortak çözüm oluşturma algoritmaları ve iki alıcı konfigürasyonu kullanılarak GPS L1 frekansı için LAMBDA yöntemi uygulanmıştır. GLONASS konumlandırma doğruluğunun GPS çözümüne göre daha az hassasiyette olduğu gözlenmiştir. GPS-GLONASS ortak çözümün doğruluk değerlerinin GPS doğruluğuna yakınsadığı ve dolayısıyla bazı GPS uydularının gözlemlenebilir olmadığı durumlarda ortak çözümün yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Dinamik senaryolar altında doğruluğu arttırmak için sinyal izleme kilit durum göstergesi sinyal izleme algoritmalarına eklenmiştir. Son olarak, iki alıcı konfigürasyonunda, konumu bilinen bir pozisyona göre, LAMBDA yöntemi uygulanarak santimetre düzeyinde doğruluk seviyesine ulaşıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
There exist various algorithms (signal acquisition, tracking, etc.), methods (RTK (Real Time Kinematic), DGPS (Differential Global Positioning System), etc.) or aid systems (SBAS (Satellite Based Augmentation Systems), INS (Inertial Navigation System) aid etc.) to improve the GNSS (Global Navigation Satellite System) positioning accuracy. The positioning accuracy of different systems is usually determined by using a test setup which includes costly hardware and software units. In order to compare positioning performances of GPS, GLONASS and carrier based algorithms, namely LAMBDA (Least-squares Ambiguity De-correlation Adjustment) method, in a cost effective manner, a software platform is developed. GNSS SDR (Software Defined Radio) receiver approach provides ease in modification of algorithms to meet the expectations of different types of applications. In the light of this approach, single L1 frequency GPS and GLONASS SDR algorithms are implemented in MATLAB. IF (Intermediate Frequency) sampled data is taken from the commercial IFEN GNSS receiver to test the algorithms. In order to improve the positioning accuracy, GPS-GLONASS combined solution and two receiver positioning algorithms, namely LAMBDA method, for GPS L1 single frequency approach are implemented. It is observed that GLONASS solution is in general less accurate than GPS solution. Furthermore, GPS-GLONASS combined solution approaches to GPS solution which reveals the fact that combined solution is useful when some GPS satellites are not observable. Moreover, a tracking lock status indicator in signal tracking loops is implemented to improve the accuracy for dynamic scenario. Finally, it is shown that LAMBDA method can achieve centimeter level accuracy in two-receiver configuration.