Evaluating success criteria of urban regeneration in terms of gentrification and sustainability: Cases of Çukurambar and Kizilirmak neighborhoods
Kentsel yenilemenin başarı kriterlerini soylulaştırma ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirmek: Çukurambar ve Kızılırmak mahalleleri örneği
  1. Tez No: 384986
  2. Yazar: BÜŞRA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kent mekanları ve bölgeler sürekli bir değişim dönüşüm ve gelişim ihtiyacı içindedirler. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için kent mekanlarında kentsel yenileme projeleri uygulanır. Uygulanan bu projelerden bazıları başarılı olurken bazıları başarısızlık ile sonuçlanır. Başarı ve başarısızlık belirlenen kriterlere göre değerlendirilir. Bu tezde kentsel yenileme uygulanan dünya örnekleri üzerinden bir genelleme yapılarak kriterlerden soylulaştırma ve sürdürülebilirlik kavramları araştırma alanı için seçilmiştir. Tez araştırma alanı olarak seçilen Çukurambar ve Kızılırmak Mahalleleri soylulaştırma konusundaki genel yargı olan, önceden alanda yaşayanların kaybettiği duruma uymamaktadır. Özellikle mahallelerdeki dönüşüm ekonomik açıdan insanların kazandığı bir süreç olmuştur. Bununla beraber, soylulaştırma konusunda çok da sorunlu olmayan bu alanda kentsel yenileme sonrasında sürdürülebilme zorlukları yaşanmaktadır. Bu zorluklar araştırmada; ulaşım, mekanın kimliği ve konut olarak belirlenen göstergeler üzerinden tartışılacaktır. Araştırma yapılırken, alanda yaşayan insanlarla yapılan derinlemesine görüşmelerden ve Çukurambar Mahallesi sakini olarak kişisel gözlemlerden ve deneyimlerden yararlanılmıştır. Bu gözlem, deneyimler ve yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda, mahallelerdeki kentsel yenilemenin başarı ve başarısızlığı tarafsız olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban spaces and districts have continuously needed changes, regeneration and development. In order to respond this need, urban regeneration projects are implemented in urban areas. Some of these projects can be referred as successful and some others as unsuccessful. In this thesis, a generalization was made considering urban regeneration examples from the world, and criteria of gentrification of sustainability were selected for the case study area of the research. The cases of Çukurambar and Kızılırmak Neighborhoods are not compatible with the general perception that old residents in urban regeneration always lose. Particularly, regeneration in the neighborhoods is a process in which people win economically. In addition, these neighborhoods, which do not have considerable problems in terms of gentrification, have sustainability difficulties after urban regeneration. These difficulties were discussed in the research in terms of the indicators of transportation, identity of place and housing. In the process of the research, in-depth interviews carried out with the residents in the area and personal observations and experiences as one of the residents in Çukurambar Neighborhood were benefitted. As a result of these observations, experiences and in-depth interviews, the success and failure of urban regeneration were objectively evaluated.