Comparison of single, dual and triple frequency cycle-slip detection methods for multi-GNSS
Çoklu-GNSS için tek, çift ve üçlü frekans faz kayması belirleme yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 840548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN NOHUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS), navigasyon ve Dünya üzerinde hassas konumlandırma alanında devrim niteliğinde bir buluş olarak artık geniş çapta tanınmaktadır. GPS ile başlayan, GLONASS, BeiDou ve Galileo ile devam eden uzaydan konumlandırma sistemlerinin gelişimi, yüzün üzerinde uydu sayısı ve artan sinyal frekansları ile milyarlarca kullanıcıya hizmet veren bir ortam haline gelmiştir. Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte yeryüzünde yaşayan herkes, sorunlarına getirilecek çözümlerin hızlı ve yüksek doğrulukta olmasını beklemektedir. Durum böyle olunca GNSS'in konumlandırma ve navigasyon becerilerini her geçen gün daha yüksek düzeye çıkarması gerekmektedir. Taşıyıcı faz ölçümleri, GNSS konumlandırmasında yüksek hassasiyet ve doğruluk elde etmenin anahtarıdır. Alıcının uydu sinyali üzerindeki faz kilidindeki süreksizlikler, yani faz kaymaları, tespit edilmedikleri takdirde konumlandırma doğruluğunu azaltmaktadır. Faz kaymasının tespiti, yeni frekansların eklenmesi ve mevcut yöntemlerin çoğuna yapılan değişiklikler nedeniyle nispeten kolay hale gelmiştir. Bu çalışma ile seçilen tek, çift ve üç frekanslı faz kayması tespit yöntemlerinin performanslarının karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi amacıyla Faz Kayması Yöntemleri Karşılaştırma Aracı (CSMCT) adı verilen yeni bir yazılım geliştirilmiş ve eklenen yapay faz kaymaları, çoklu-GNSS uydu yükseklik açılarına göre sınıflandırılarak performansları incelenmiştir. Şimdilik tek, ikili ve üçlü frekanslar dahil olmak üzere faz kayması yöntemlerini analiz edebilecek bir yazılım bulunmamaktadır. CSMCT yazılımı kullanılarak istenilen veriler ve test senaryoları ile faz kayması tespit yöntemlerinin başarı oranlarının belirlenmesi mümkün olmakta ve bu da farklı türdeki uygulamalar için uygun yöntemin seçimine ışık tutmaktadır. Elde edilen veri setleri analiz edilerek, faz kayması tespit yöntemlerinin test koşullarında yüksek başarı elde ettiği görülmüştür. Çoklu-GNSS için tek, çift ve üçlü frekans gözlemleri için faz kayması metotları test edilmiş ve üçlü frekans için elde edilen sonuçların en başarılı sonuçlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Global Navigation Satellite Systems (GNSS) is now widely recognized as a revolutionary invention in navigation and precise positioning on the Earth. The development of positioning systems from space, which started with GPS and continued with GLONASS, BeiDou and Galileo, has now been an area that serves billions of users with number of satellites over a hundred and increased number of signal frequencies. Everyone living on the earth expects the solutions to be brought to their problems to be fast and with high accuracy, along with the rapid progress of technology. When this is the case, GNSS needs to maximize its positioning and navigation skills day by day. Carrier-phase measurements are the key to achieve high precision and accuracy in GNSS positioning. Discontinuities in a receiver's phase lock on a satellite's signal, i.e., cycle slips, degrades positioning accuracy if they are not detected. Cycle-slip detection has become relatively easy due to the incorporation of new frequencies and modifications to many of the existing methods. With this study, a new software called Cycle Slip Methods Comparison Tool (CSMCT) was developed to comparatively analyze the performance of the selected single, double, and triple frequency cycle slip detection methods, and their performances were examined by categorizing the artificial cycle slips added to the observation data based on the satellite elevation angles using multi-GNSS. For the time being, there is no software capable of analyzing cycle-slip methods, including single, dual, and triple frequencies. Using the CSMCT software, it is possible to determine the success rates of the cycle-slip detection methods with the desired data and test scenarios, which sheds light on the selection of the appropriate method for different kinds of applications. By analyzing the obtained datasets, it has been determined that the cycle slip detection methods demonstrate high success rates under test conditions. For multi-GNSS, cycle-slip methods have been tested for single, dual and triple frequency observations, and the results obtained for triple-frequency are found to be the most successful.