Ground motion scaling for the prediction of the seismic response of concrete gravity dams
Beton ağırlık barajlarının sismik davranışlarının tahmin edilmesi için yer hareketlerinin ölçeklendirilmesi
  1. Tez No: 384995
  2. Yazar: MUSTAFA BERK DUYGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sismik güvenlik için barajların tasarımı, su depolama ve su gücü ihtiyacının artmasıyla barajların sayıları çoğaldıkça önem kazanmaktadır. Bir yapının sismik güvenliğini tanımlamak için deprem ivme kayıtlarının ölçeklendirilmesi en önemli unsurlardan biri olarak düşünülmelidir. Bir yapının doğrusal ve doğrusal olmayan yapısal tepkisini daha iyi hesaplamak için yer hareketlerinin kayıtlarının uygun bir şekilde ölçeklendirilmesi gerekmektedir. Literatürde bu konuyla ilgili çok sayıda yöntem bulunmasına rağmen beton ağırlık barajlarının tasarlanması için en uygun yöntemlerin belirlenmesi esastır. Bu çalışmada, farklı yer hareketleri ölçeklendirme tekniklerinin etkililiğini karşılaştırmak için dört farklı yer hareketi ölçeklendirme prosedürü kullanılmıştır. Bu tezde kullanılan ölçeklendirme yöntemleri, durağan olmayan spektral eşleştirme, ASCE7-10 standartlarına göre ölçeklendirme, kayıtların maksimum artan hızının aritmetik ortalamasına göre ölçeklendirilmesi ve modsal itme tabanlı ölçeklendirmedir. İki boyutlu beton ağırlık baraj modelleri, seçilen ve ölçeklendirilen kayıtlar için lineer olmayan dinamik analizler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Designing dams for seismic safety gains importance as the number of dams are increasing as a result of increasing need in water storage and hydropower. To define a structure's seismic safety, scaling of accelerograms should be considered as one of the most crucial elements. Appropriate scaling of ground motion records is required to better estimate the linear and nonlinear structural response of a structure. Although, in literature, there exist numerous methods dealing with this issue, it is required to determine the most suitable ones for designing concrete gravity dams. In this study, in order to compare the effectiveness of different ground motion scaling procedures, four different ground motion scaling procedures were used. The scaling methods used in this thesis are namely, non-stationary spectral matching, scaling for ASCE-7-10, scaling of records to arithmetic mean of maximum incremental velocity and Modal Pushover Based Scaling. The two dimensional Concrete Gravity Dam models are analyzed by utilizing non-linear dynamic analyses for the selected and scaled records.