Next generation Pan-European ground-motion prediction equations for engineering parameters
Mühendislik parametreleri için son nesil Pan-Avrupa yer hareketi tahmin denklemleri
  1. Tez No: 506753
  2. Yazar: MUSTAFA ABDULLAH SANDIKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEDE SİNAN AKKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada ilk olarak en son pan-Avrupa kuvvetli yer hareketi veri tabanı sunulmuştur. Bu veri tabanı muadillerine göre hem muhteva ettiği ivme kayıt sayısı açısından genişletilmiş hem de bilgileri güncellenmiştir. Bu vesileyle pan-Avrupa deprem mühendisliği çevrelerinde kullanılmak üzere yüksek kalitede veri sunulmuştur. Sonrasında tamamen verilere dayanan doğrusal olmayan zemin büyütme modeli geliştirilmiştir. Bu model, 30 m lik üst katmandaki kayma dalga hız profilinin zaman ortalamasını ve kaya zemindeki pik yer ivmesini kullanmaktır. Bu model esas olarak yer hareketi tahmin denklemlerinde (YHTD) kullanılmak üzere üretilmiştir. Deprem şartnamelerindeki zemin katsayılarının incelenmesi sonucunda bu modelin bu katsayı hesaplamalarında da kullanılabileceği görülmüştür. Hem olasılıksal sismik tehlike analizi sonuçlarını hem de determinist zemin modellerini kullanan alternatif bir metot önerilmiştir. Son olarak bu çalışmada temel amacı yatay ve düşey bileşenler için % 5 sönümlemedeki elastik spektral ivme hesaplamalarında kullanmak üzere son nesil yer hareketi tahmin denklemlerini sunmaktır. Direk olarak düşey hareketi veren denklemlerden ziyade, yatay ve düşey tehlike spektrumlarında tutarlı sonuçlar verecek olan dikey-yatay oran denkleminin verilmesi tercih edilmiştir. Ayrıca yatay ve düşey spektrumları diğer sönümleme oranlarında (%1 -%50) elde etmek üzere gerekli olan ek modellerde bu çalışmada sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study firstly presents the recent pan-European strong-motion databank that is updated and extended version of previous pan-European databases. The pertaining metadata is carefully compiled and reappraised. The database meets high standards for being a resource for the pan-European earthquake engineering community. Then, an empirical nonlinear site amplification model, a function of the time-based average of uppermost 30m shear wave velocity profile and peak ground acceleration on rock, is developed. The primary aim of deriving such a model is to use it in ground motion prediction equations (GMPEs). Besides, the evaluation of site factors in the seismic design codes shows that it is also applicable in computing site factors. To this end, an alternative methodology that considers the results of probabilistic seismic hazard analysis and deterministic site models is proposed. Finally, this study generates GMPEs for horizontal and vertical elastic response spectral ordinates for different damping values between 1% to 50%. Rather than direct equations for vertical motion, to obtain consistent horizontal and vertical hazard spectrum, compatible vertical-to-horizontal ratio GMPEs are preferred. Additional damping scaling models to modify horizontal and vertical spectra at other damping ratios are proposed.