GIS based seismic hazard mapping of Turkey
Türkiye?nin coğrafi bilgi sistemi tabanlı sismik tehlike haritalaması
- Tez No: 285707
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ROJAY, PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 426
Özet
Olasılıksal sismik tehlike analizinin verimliliği büyük oranda, sismik kaynak tanımlaması ve yer sarsıntısı şiddeti tahmini gibi birbirini tamamlayan ana bileşenlerinin tekil başarısına bağlıdır. Bu çalışma, tehlike analizi akışının, deprem büyüklüğü ? kırılma boyutu ilişkileri ve yer sarsıntısı şiddeti tahmini gibi ana bileşenlerine katkıda bulunmaktadır. Aktif sığ kabuk yapılarında gerçekleşen depremlerin kırık boyutlarını tahmin etmeye yönelik, yenilenmiş bağımsız tahmin modellerine, dikdörtgen kırılma geometrisini sağlayan bağımlı alan-uzunluk-genişlik modelleri önerisi eşlik etmektedir. Çalışmanın ikinci ana kısmını, Türkiye'de gerçekleşen depremlerin kuvvetli yer hareketi kayıtları kullanılarak geliştirilen yeni bir yer hareketi şiddeti tahmin bağıntısı oluşturmaktadır. Sarf edilen bir dizi çaba; i) kuvvetli yer hareketi veritabanının derlenmesi ve işlenmesini, ii) deprem büyüklüğü ve saha-kaynak mesafesi gibi tahmin edici parametrelerin içerdiği belirsizliklerle beraber, tahmin edilen parametre olan yer ivmesinin kati olmayan saha koşulları belirlemesi ve kaydedici sensörün rastgele konumlandırılması nedeniyle içerdiği belirsizlikleri nicelemeyi, iii) maksimum yer ivmesi ve kayma dalgası hızının sürekli fonksiyonu olan bir zemin tepki modeli geliştirmeyi, ve son olarak, iv) denk olmayan örnekleme sonucu oluşan model meyilini temizlemeyi içermektedir. Çalışmanın yardımcı bileşenlerinden biri de Anadolu'daki deprem üretebilen fayların basitleştirilerek konumlarının belirlenmesi, büyüklük ? tekrar ilişkilerinin hesaplanması, ve maksimum deprem büyüklüklerinin belirlenmesi gibi ürünlerin sunulduğu kaynak karakterizasyonu problemine getirilen sistematik yaklaşımdır. Çalışmanın son aşaması, olasılıksal sismik tehlike analizinde modern uygulama standartlarının gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayar kodunun geliştirilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Efficiency of probabilistic seismic hazard analysis mainly depends on the individual successes of its complementing components; such as source characterization and ground motion intensity prediction. This study contributes to major components of the seismic hazard workflow including magnitude ? rupture dimension scaling relationships, and ground motion intensity prediction. The study includes revised independent models for predicting rupture dimensions in shallow crustal zones, accompanied by proposals for geometrically compatible rupture area-length-width models which satisfy the rectangular rupture geometry assumption. Second main part of the study focuses on developing a new ground motion prediction model using data from Turkish strong ground motion database. The series of efforts include, i) compilation and processing of a strong motion dataset, ii) quantifying parameter uncertainties of predictive parameters such as magnitude and source to site distance; and predicted accelerations due to uncertainty in site conditions and response, as well as uncertainty due to random orientation of the sensor, iii) developing a ground response model as a continuous function of peak ground acceleration and shear wave velocity, and finally, iv) removing bias in predictions due to uneven sampling of the dataset. Auxiliary components of the study include a systematic approach to source characterization problem, with products ranging from description of systematically idealized and documented seismogenic faults in Anatolia, to delineation, magnitude-recurrence parameterization, and selection of maximum magnitude earthquakes. Last stage of the study covers the development of a custom computer code for probabilistic seismic hazard assessment which meets the demands of modern state of practice.