Tsunami hydrodynamics in coastal zones
Kıyı bölgelerinde tsunami hidrodinamiği
  1. Tez No: 384997
  2. Yazar: CEREN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, depreşim dalgalarının kıyı şeridinde ve kıyı yapılarında verdiği zararı ifade eden ?hidrodinamik etki düzeyi? parametresi - bir diğer ifadeyle Froude Sayısının karesi- ve anlık akım derinliği, tırmanma yükseklikleri ve en yüksek akım hızlarının yönleri gibi hidrodinamik parametreler ileri sayısal modelleme teknikleri kullanılarak analiz edilmektedir. Analizler, farklı dalga şekilleri, periyotları, yönleri ve tipleri kullanılarak; farklı taban eğimine sahip düzgün şekilli basenler ve gerçek topografyalar üzerinde gerçekleştirilmektedir. Benzetimlerde, depreşim dalgalarının yapılar üzerindeki davranışları incelenirken, farklı konum ve sayıda kıyı ve kara yapısı kullanılarak çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Bu çalışma sayesinde, kıyılarda tsunami hasarı tesbit edilebilirken kıyı koruma yapılarının tsunami baskınları karşısındaki performansları da değerlendirilmektedir. Tsunami hidrodinamik parametrelerinin sığ suda ve baskın alanında değişimleri incelenmekte ve test basenlerinde yapılan analiz sonuçlarından yararlanılarak ortalama en yüksek Froude sayısı karesi için dalga karakteristikleri ve taban eğimiyle ilişkili bir korelasyon ortaya çıkarılmaktadır. Test basenindeki analizler sayesinde baskın alanında tsunami hidrodinamik parametrelerinin davranışları anlaşıldıktan sonra, 11 Mart 2011 Büyük Doğu Japonya Tsunamisi ele alınarak bir durum çalışması yapılmakta ve baskın alanında tsunami parametrelerinin değişimleri incelenmektedir. Bu çalışma için 2011 Japonya tsunamisinde en büyük hasar alan şehirlerden biri olan Kamaishi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the parameter ?hydrodynamic demand? that is also defined by the square of Froude Number representing the damage of tsunami waves on structures and coastlines, and other hydrodynamic parameters, i.e., the distribution of instantaneous flow depths, runup values and the direction of maximum currents, occurred during tsunami inundation by using advanced numerical modeling. The analyses are performed on regular-shaped basins with different bottom slopes and real-shaped topographies using different wave shapes, wave periods and types. Various orientation and amount of coastal and land structures are used in simulations to have results for many different cases. This study provides the opportunity to define the damage of level in residential areas and to test the performance of coastal protection structures. The behavior of tsunami hydrodynamic parameters in shallow and inundation zone is investigated and a correlation is obtained between the average maximum values of square of Froude Number with the wave characteristics and sea bottom slope. After determining hydrodynamic parameters in regular shaped basins, a case study is applied by modeling the March 11, 2011 Great East Japan Tsunami with finer resolution in nested domains. The determination of hydrodynamic parameters in inundation zone during 2011 Japan event is performed in one of the most damaged coastal city Kamaishi.