Developing tsunami fragility functions for marine vessels after 30 October 2020 Samos-İzmir Tsunami
30 Ekim 2020 Sisam-İzmir Tsunamisi sonrası deniz araçları için tsunami kırılganlık fonksiyonlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 931079
  2. Yazar: ELİF AYŞE ÖZTÜRK ÇAMBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Limanlarda, marinalarda veya balıkçı barınaklarında bulunan deniz araçları üzerinde tsunamilerin neden olduğu potansiyel etki ve hasarı değerlendirmek için, tsunami etkileri ile tsunami parametreleri arasında bir ilişki kurmak ve kırılganlık eğrileri ile kayıp fonksiyonlarını elde etmek gereklidir. 20 Temmuz 2017 Bodrum-Kos tsunamisinin yerel etkiler nedeniyle sınırlı veri sağlaması ve 30 Ekim 2020 Sisam-İzmir tsunamisinde çeşitli kıyı bölgelerinde çok sayıda deniz aracının ciddi şekilde zarar görmesi, Ege Denizi kıyı bölgeleri için tsunami kırılganlık analizlerinin yeniden yapılması ve kırılganlık eğrilerinin güncellenmesi için önemli bir olanak sunmuştur. Bu çalışmada, 30 Ekim tsunamisinin neden olduğu güçlü akıntılar ve su seviyesi değişiklikleri sonucu hasar gören deniz araçları için kırılganlık analizleri yapılmıştır. Sığacık Teos Marina ve Akarca Balıkçı Barınağı bölgelerinin tsunami öncesi ve sonrası uydu görüntüleri kullanılarak deniz aracı envanteri oluşturulmuş ve hasar durumu analiz edilmiştir. Yüksek çözünürlüklü sayısal model çıktılarından elde edilen tsunaminin hidrodinamik özellikleri ile deniz araçlarının özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla istatistiksel analiz yapılmıştır. Geliştirilen kırılganlık eğrileri, deniz araçlarının özellikleri ile tsunaminin hesaplanan parametrelerine göre maruz kaldıkları etkiler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktadır. Bu çalışma, teknelerin maruz kaldığı akıntı hızı 1.1 m/s'yi aştığında ve tsunami yüksekliği 1.5 metreyi aştığında hasar gördüğünü göstermektedir. Geliştirilen kırılganlık eğrileri, tüm deniz araçları için akıntı hızının 4.5 m/s ve küçük deniz araçları için 3.7 m/s olduğu durumlarda, tamamen hasar görme olasılığının 1'e ulaştığını göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, deniz araçları için hasar olasılığını ve düzeyini etkileyen temel faktörlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayan, özellikle Ege Denizi kıyı bölgelerinin gelecekteki tsunamilere karşı dirençliliğini arttırmaya yönelik önemli içgörüler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate the potential impact and damage caused by tsunamis on marine vessels in ports, marinas, or fishing harbors, it is essential to establish a correlation between tsunami effects and tsunami parameters through the development of fragility curves and loss functions. The limited data from the 20 July 2017 Bodrum-Kos tsunami, due to its localized impact, and the significant damage to numerous marine vessels in various coastal areas during the 30 October 2020 Samos-Izmir tsunami, has provided an opportunity to revisit tsunami fragility analyses for coastal regions in the Aegean and update the tsunami fragility curves. In this study, fragility analyses were conducted for marine vessels that suffered damage due to the strong currents and water level changes caused by the 30 October 2020 tsunami. Pre-tsunami and post-tsunami satellite images of the Sığacık Teos Marina and Akarca Fishery Shelter areas were utilized to compile an inventory of marine vessels and assess the extent of the damage. Statistical analyses were performed to correlate characteristics of marine vessels and hydrodynamic features of the tsunami, derived from high-resolution numerical modeling. The developed fragility curves establish relationships between the vessel characteristics and the forces exerted on them during the tsunami based on the calculated tsunami parameters. Findings indicate that vessels sustained damage when current velocities exceeded 1.1 m/s and tsunami amplitudes surpassed 1.5 meters. The fragility curves further reveal that complete damage probabilities reach 1 at current velocities of 4.5 m/s for all vessels and 3.7 m/s for small vessels. This analysis provides insights into the key factors influencing the likelihood and severity of tsunami-induced damage, thereby contributes to enhancing the resilience of coastal areas against future tsunamis.