Investigation of ground reaction force distribution beneath the foot in postural control
Postur kontrolünde ayak altındaki zemin tepki kuvveti dağılımının incelenmesi
- Tez No: 385005
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI, DOÇ. DR. SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Science and Technology, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ayak altındaki zemin tepki kuvvetinin (GRF) metatars da 1/3 ve topuk da 2/3 şeklinde dağılmış olduğu önceden gösterilmiştir. Bu tezin temel amacı ayağın ön ve arka bölgelerinde GRF dağıtım oranını kontrol etmek ve postural kontrolünde önemini anlamaktır. Önceden literatürde sıkça kullanılmış olan rijit cisim ayak model yerine, burada deforme olabilen bir ayak modeli, MATLAB® ve Simulink® kullanılarak tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Bu modelin çıkış sinyalleri ve onların zaman içinde davranışları herhangi bir benzerlik için bir sonraki aşamadaki deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Tezin ikinci aşaması veri toplanmasıdır. Veriler bir basınca duyarlı altlık, bir forceplate ve bir hareket yakalama sistemi kullanılarak toplanmıştır. Veri analizleri MATLAB`da yazılmış kodlar kullanılarak yapılmış ve sonuçları farklı bölümlerde yorumlanmıştır. Sonuçlar deneklerin iki ayaklı denemelerde tek ayaklı denemelere göre daha dengeli ayakta durduğunu göstermiş; açık gözlü denemeler de kapalı gözlü denemelere göre daha dengeli olmuştur.“1/3 ve 2/3”kuralı tüm çalışmalarda gözlenmiş, ancak deneklerin dengeleri tek ayaklı denemelerde iki ayaklı denemelere göre daha sık bozulduğu için, tek ayaklı denemelerde daha büyük hatalar gözlemlenmiştir. Vücut basınç merkezi ve ayak altında basınç bileşenleri arasındaki korelasyon hesaplanırken, bu basınç merkezinin çoğunlukla sağ ayağın metatars altındaki basınç bileşeni ile korele olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that the ground reaction force (GRF) beneath the foot is distributed by the ratio of 1/3 in metatarsals and 2/3 in calcaneous. The main aim of this thesis is to check the ratio of GRF distribution with respect to front and hint regions of the foot and to understand the importance of the distribution ratio/rule in postural control. A mathematical model is designed and simulated using MATLAB® and Simulink® in which the foot is modeled as a deformable body, instead of being rigid, which has widely been used as a modeling attempt in the previous literature. The output signals of model and their behaviors in time were compared with the next stage experimental results for any similarities. The second stage of the thesis is data collection. Data were collected using a pressure mat, a forceplate and a motion capture system. Data analyses were performed using codes written in MATLAB® and results were interpreted in different sections. Results showed that subjects were standing more stable during bipedal trials rather than unipedal trials; and more stable during open-eyes trials rather than closed eyes. The“1/3 & 2/3”rule was observed in all of the trials but there were greater errors in unipedal trials than in bipedal because the stability of subjects was disturbed more frequently. Calculating the correlation between body center of pressure and different pressure components beneath foot, it was observed that center of pressure was mostly correlated with the pressure component under metatarsals of the right foot.