Evaluation of solar sludge drying alternatives on costs and area requirements
Çamurun güneşle kurutma tekniklerinin maliyet ve alan ihtiyacı üzerinden değerlendirilmesi
- Tez No: 385047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY, PROF. FAİKA DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Temel olarak iki tip çamur kurutma yöntemi vardır, termal kurutma ve güneşle kurutma. Termal kurutma yüksek miktarda enerji gerektirirken, güneşle kurutma genellikle % 90 kuruluğa erişemez. Literatür çalışmaları enerji maliyetlerini azaltmak için güneşle kurutma sistemlerinin sera tipi kurutucular olarak kurutulmasının önemini vurgulamaktadırlar, ancak bu kurutucular herhangi bir yardımcı ısı olmadan % 90 kuruluğa erişememektedirler. Bu nedenle, yardımcı ısı kaynağı olarak güneş panelleri kullanımı bu çalışmada değerlendirilmiştir. Kurutma sistemindeki gerekli alan ve enerji miktarını hesaplamak için bir optimizasyon problemi yazıldı. Bu optimizasyon probleminde, alan sınırlaması bir kısıt olarak kullanılmıştır. Sonuçlara göre DSm oranı % 70 iken toplam maliyet en düşük çıkmaktadır. Toplam maliyetin ortalama % 58'ini sera tipi kurutucu oluştururken gerekli alanın ortalama % 38'ini kaplamaktadır, geri kalan kısım ise güneş paneline aittir. Alan daha fazla kuruluk oranına ulaşmak için önemli bir parametredir. Alan kısıtlamasından dolayı çamur akış hızı 5 ton/s 'ten daha büyük olan AATler için sera tipi kurutucular uygun değildir. Güneş panelleri ile birlikte kullanılan sera tipi kurutucuların yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen, uzun vadede enerji ihtiyacından kaynaklı termal kurutmadan daha ekonomiktir. Sonuç olarak, bu çalışma gösteriyor ki sera tipi kurutucular yeterli alan, güneş radyasyonu, havalandırma ve karıştırma değerleri sağlandığı takdirde güneş panelleri ek ısı kaynağı olarak değerlendirildiğinde termal kurutucu yerine kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
There are basically two common sludge drying methods, thermal drying and solar drying. While thermal drying requires high amount of energy, solar drying cannot typically attain the 90 % DS requirement. The literature studies emphasize the benefits of solar drying used as GSD (greenhouse solar dryer) to reduce energy requirement but these dryers cannot achieve 90 % DSC without any auxiliary heat. Therefore, use of solar panels as auxiliary heat source was evaluated in this study. To calculate how much energy and area is required in the drying system, an optimization problem was written. Area limitation was used as a constraint in this optimization problem. The results showed while DSm ratio is 70 % DS, the total cost was minimum. On average, 58 % of the total cost and 38 % of total required area consisted of GSD cost and the rest was solar panel cost. The area is important parameter to reach high DSC. WWTPs (waste water treatment plants) whose sludge flow rate is higher than 5 ton/hr are not suitable for GSD due to area limitation. Although GSD with solar panels has high investment cost, it is more economical than thermal dryers for long term energy requirement. To conclude, this study demonstrates that solar panels can be used as auxiliary heat source for a GSD instead of a thermal dryer if enough area, solar radiation,ventilation and mixing of sludge is provided.