Students' intuitively-based misconceptions in probability: Teachers' awarenesses and teaching practices in middle and high schools
Öğrencilerin olasılıkla ilgili sezgi temelli kavram yanılgıları: Ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin farkındalıkları ve öğretme pratikleri
  1. Tez No: 385048
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 ve 11. sınıf öğrencilerinin, olasılık konusundaki sezgi temelli kavram yanılgılarını ile öğretmenlerinin farkındalıklarının ve olağan derslerindeki öğretme pratiklerinin bu kavram yanılgılarını ne derece çözdüğünü belirlemektir. Bu çalışma çoklu örnek olay (durum) çalışması olup, durumlar ortaokul ve lise öğretmenleri ile öğrencilerinden oluşmaktadır. Birinci durum iki ortaokul öğretmeni ve 59 öğrenciden oluşurken, ikinci durum üç lise öğretmeni ve 59 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, görüşmeler, sınıf gözlemleri ve açık uçlu sorulardan oluşan ön ve son testlerden elde edilmiştir. Görüşmeler ve sınıf gözlemleri içerik analiz metodu ile analiz edilirken, öğrencilerin açık uçlu sorulardan oluşan soru kâğıdına verdikleri cevaplar betimsel analiz metodu ile analiz edilmiştir. Açık uçlu sorulardan oluşan soru kâğıdından elde edilen veriler için frekans tabloları oluşturulmuştur. Öğrencilerin açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar, öğrencilerin birçok sezgi temelli kavram yanılgılarının olduğunu göstermiştir. Bu kavram yanılgılarının içerisinde, hazır bulunma ve temsil etme sezgiselleri, basit ve bileşik olaylar, birleşme yanılgısı, zaman ekseni olasılığı ve Stavy ve Tirosh'un sezgi kuralları teorisindeki kavram yanılgıları gözlemlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular öğretmenlerin, öğretme metotları, öğrencilerin olasılıktaki zorluları ve bu zorlukların olası sebepleri hakkında bazı bilgilere sahip olduklarını göstermiştir. Sınıf gözlemlerine bağlı olarak, öğretmenlerin sahip oldukları bilgiler/farkındalıkları ile sınıftaki öğretme pratikleri arasında çelişki olduğu gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin, içerik için kavram oluşturmaya, olasılık ile diğer konular arasında ilişki kurmaya, fiziksel materyal kullanmaya, ilgili örnek vermeye, ilgili soru çözmeye ve formüller ile olay çeşitleri için kısayollar oluşturmaya yönelik birçok öğretme pratikleri olmasına rağmen, öğretme pratiklerinin öğrencilerin sezgi temelli kavram yanılgılarını çözmede etkili olmadığı görülmüştür. Son test sonuçlarına göre, bazı kavram yanılgılarının hem ortaokul hem de lise öğrencileri arasında hafifçe azaldığı gözlemlenirken, bazı kavram yanılgılarında değişim olmadığı görülmüştür. Öğrenciler olağan derslerini işledikten sonra, öğrenciler arasında sonuç yaklaşımı kavram yanılgısının meydana gelme frekansının hafifçe arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, öğretmenler olağan ders işleyişlerinde lise/üniversite giriş sınavlarına odaklanmışlardır. Ayrıca, öğrencilerin sezgi temelli kavram yanılgılarını çözmeye yönelik fazla çabalarının olmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, öğretmenler, olasılıkta öğrencilerin ihtiyaçlarını, anlamalarını ve kavram yanılgılarını dikkate almak yerine akademik yılda müfredatı tamamlamaya odaklandıkları görülmüştür. Öğrencilerin bilişleri hakkında öğretmenlerin bilgi sahibi olmaları ve öğretmenlerin, öğretim sürecindeki uygulamaları bunlara göre hazırlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate 8th and 11th grade students' intuitively-based misconceptions in probability and to what extend their teachers' awareness and teaching practices in their regular instructions resolve these misconceptions. This study was designed as a multiple case study with middle and high school mathematics teachers and their students as cases. The participants were two middle school teachers and their 59 students in the first case, and three high school teachers and their 59 students in the second case. Data were collected through interviews, classroom observations, and pre- and post-tests consisting of open-ended diagnostic questions about intuitively-based misconceptions in probability. While the interviews and the classroom observations were analyzed through content analysis method, students' responses in the diagnostic test were analyzed through descriptive analysis method. Frequency tables were also provided for the findings from the test. Students' responses to open ended questions showed that students had various intuitively-based misconceptions including availability and representativeness heuristics, simple and compound events, conjunction fallacy, time-axis probability, and misconceptions from Stavy and Tirosh's theory of intuitive rules. The findings gathered from interviews indicated that teachers had awareness of and knowledge of methods for teaching probability, students' difficulties in probability, and the possible reasons for their difficulties. Based on the classroom observations, it was found that what teachers aware of and what teaching practices they performed in the classrooms were contradictory. Although there were many teaching practices such as developing concepts for the content, constructing relation between the probability and other topics, using physical materials, giving related examples, solving related questions, and constructing shortcuts for the event types and formulas, it was observed that teachers teaching practices was not effective in resolving students' intuitively-based misconceptions. According to the post-test results, it was observed that some misconceptions appeared in the pre-tests slightly decreased among both middle and high schools, while some others stayed still. In the case of outcome approach misconception, the occurrence frequency among students increased slightly after students received regular instruction. In conclusion, teachers in this study focused on the high school and university entrance exams in their instructions and did not have much effort on resolving students' intuitively-based misconceptions. These findings implied that teachers focused on completing the curriculum (or course content) before the academic year finishes instead of considering students' comprehension of the ideas and concept, and possible misconceptions in probability. Teachers should be equipped with the knowledge of students' cognition and prepare their instructional practices accordingly.