Developing an investment decision methodology for helicopter systems related to technology factor and base price
Helikopter sistemleri için teknoloji ve AR-GE yatırım kararları için bir metodoloji geliştirilmesi
  1. Tez No: 385052
  2. Yazar: GÖZDE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. OZAN TEKİNALP, DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, bazı helikopter geometrik boyutlandırma ve performans parametreleri ve teknoloji faktörleri kullanılarak helikopter satış fiyatı belirlenmiş, ardından bu fiyatın ihtiyaç duyulan teknolojilerin yatırım maliyetleri ile kıyaslamasını yapılabilecek bir karar verme metodolojisi oluşturulmuştur. Teknik hesaplamalar ve metodolojinin uygulanması kısmında MATLAB® ve Minitab® yazılımları kullanılmıştır. İlk olarak, helikopter satış fiyatı denkleminin 21 helikopterin verileri ile doğrulaması yapılmıştır. Ardından, helikopter satış fiyatını etkilediği düşünülen teknoloji faktörleri belirlenmiştir. Sonrasında, Ar-Ge yatırımını da içerecek şekilde Toplam Satış Fiyatı denklemi oluşturulmuş ve teknoloji faktörlerinin Toplam Satış Fiyatına olan etkileri incelenmiştir. Son olarak, metodolojinin, karar vericiler tarafından pratik bir araç olarak kullanılabileceğini göstermek üzere metodoloji gerçek örnek olan BELL429 kompozit şaft ve Sikorsky UH-60 kompozit kuyruk konisi üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a decision methodology is generated using purchase price of a helicopter related to its geometry sizing and performance parameters during design and technology factors in order to compare these prices with investment costs. MATLAB® and Minitab® software were used for technical computing and methodology implementation. Firstly, helicopter base price formulation was verified by 21 helicopters. Then, technology parameters were defined which effect base price value. After that, total base price was generated which contains R&D investments. Finally, the methodology was implemented on real samples, BELL429 composite shaft and Sikorsky UH-60 composite tail cone, in order to show that the methodology can be used as a practical tool for decision makers.