Investigation of fuel values and combustion characteristics of RDF samples
Atıktan türetilmiş yakıt örneklerinin yakıt değerlerinin ve yanma karakterlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 385061
  2. Yazar: AYŞE SEVER AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN, PROF. DR. AYSEL ATIMTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Evsel katı atık insan aktivitelerinin kaçınılmaz bir yan ürünüdür. Evsel katı atıkların üretimi, çoğalan nüfus ve toplumun ekonomik kalkınması ile artma eğilimdedir.Düzenli depolama, evsel katı atıklar için dünyadaki en yaygın bertaraf yöntemidir. Fakat düzenli depolama alanlarının hava, toprak ve su kirliliği yaratma potansiyellerini içeren pek çok dezavantajları vardır. Ayrıca, atık gömüldüğü takdirde birçok değerli kaynak da harcanmış olmaktadır. Buna ek olarak, birçok ülke, düzenli depolama sahalarına gönderilecek atıkların organik (biyolojik ayrışabilir) içeriğini sınırlandırmak için kurallar koymakta ve sürdürülebilir çevresel atık yönetimlerinin oluşturulmasını teşvik etmektedir. Bu bağlamda, atıktan enerji stratejileri, kaynak verimliliğini arttırdıklarından ve yenilenebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtların yerine kullanılmasını sağladıklarından önem kazanmaktadır (düzenli depolama yerine malzeme ve enerji geri kazanımı). Atıktan türetilmiş yakıt (ATY) atıktan enerji stratejilerinden bir tanesidir. ATY, düzenli depolamaya gönderimi engellenen enerji bakımından zengin olan evsel katı atıklardan üretilen alternatif bir yakıttır. Bu çalışmanın hedefi Türkiye deki iki adet evsel katı atık geri kazanım tesisinden alınmış iki adet atıktan türetilmiş yakıtın termal karakterizasyonlarını ve yanma verimliliklerini alternatif yakıt olarak araştırmaktır. Alınan örneklerin karakteristik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yaklaşık ve elemental analizleri yapılmıştır. ATY, kömür ve petrokok örneklerinin yanma sırasındaki davranışlarının gözlenmesi için termogravimetrik analizler (TGA) yapılmıştır. Ayrıca, atıktan türetilmiş yakıtların küllerinin elemental kompozisyonu X-Ray Fluorescence analizi (XRF) ile belirlenmiştir. Bu örnekler, kömür ve petrokok ile birlikte belli oranlarda karıştırılarak yanma süreçleri ve verimliliklerinin araştırıldığı laboratuvar ölçekli reaktörde yakılmıştır. Tüm bu analizlerin sonucunda, kuru bazda ATY örneklerinin kalorifik değerinin, bu çalışmada kullanılan kömür örneğine çok yakın ve petrokok örneğinden çok az düşük olduğu gösterilmiştir. Fakat ATY karışım oranı %10'dan yüksek olduğunda, baca gazındaki CO miktarı artmış buna bağlı olarak da yanma verimliliği önemli ölçüde düşmüştür; ayrıca, yakıt karışımlarının yanma karakteristiği kül yanmasından uçucu madde yanmasına doğru değişmiştir. Fakat yakıt karışımına ATY eklenmesi SO2 emisyonunu düşürmüştür. ATY eklenmesinin etkisini gösteren herhangi bir NOx profili elde edilememiştir. Ayrıca, ATY tek başına yakıldığında, külünün curuf ve deposit oluşturma indeksleri, sınır değerlerden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Municipal solid waste (MSW) is an unavoidable by-product of human activities. The generation of MSW tends to increase with the growing population and the economic development of the society. Landfilling is one of the most common disposal methods for MSW in the world. However, there are numerous disadvantages of landfills including the potential to create air, soil and water pollution. Also, many valuable resources are wasted when waste is landfilled. Furthermore, many countries have established rules to limit the amount of organic fraction (biodegradable) of wastes sent to landfill, and encourage establishing environmentally sustainable waste management strategies. In this sense, waste to energy strategies have come prominence because the strategies increase resource efficiency and replace fossil fuels with renewable energy resources(material and energy recovery instead of landfill disposal).Producing Refuse Derived Fuel (RDF) is one of the waste to energy strategies. RDF is an alternative fuel produced from energy-rich MSW materials diverted from landfills. This study aims to investigate the thermal characteristics and co-combustion efficiency of two RDF samples obtained from two municipal solid waste recovery facilities in Turkey as alternative fuels. On these samples, proximate and ultimate analyses are conducted in order to articulate the thermal characteristics of both RDF. Thermogravimetric analyses (TGA) are conducted to observe the combustion behavior of RDF samples, coal and petroleum coke samples. Also, elemental compositions of RDF samples' ash are determined by XRF analysis. These samples are co-combusted in a lab-scale reactor in mixtures with coal and petroleum coke at certain percentages where co-combustion processes and efficiencies are investigated. The all analysis indicated that calorific values of RDF samples on dry basis are close to that of coal and a little lower compared to petroleum coke used in this study. However, when the RDF fraction in the mixture is higher than 10%, the CO concentration in the flue gas increases and so the combustion efficiency decreases crucially; furthermore, the combustion characteristics of the fuel mixtures changes from char combustion to volatile combustion. However, RDF addition to the fuel mixtures decreases the SO2 emission. No NOx profile was obtained in this study showing the effect of RDF addition. Also, when the RDF is combusted alone the slagging and fouling indices of its ash was found as higher than the limit values.