Kalman filter based applications for helicopters
Helikopterlerde Kalman filtre uygulamaları
- Tez No: 385067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, helikopterler için Kalman Filtre tabanlı uygulamaları içermektedir. Bu tezin ilk kısmında, bir Kalman Filtresi, hedeflenen doğruluk hassasiyetini sağlamak amacıyla mikro-elektromekanik sensörleri ve Küresel Konumlama Sistemlerini tümleştirmek için tasarlanmıştır. Bu tümleşim algoritması doğrusal olmayan bir helikopter modeline entegre edilmiş ve performansı simülasyon ortamında gösterilmiştir. Bu tezin ikinci kısmında ise Kalman filtresi yaklaşımı, yapay sinir ağı tabanlı bir adaptif kontrolcünün güncelleme kuralında, modifikasyon terimi olarak kullanılmıştır. Helikopterin yönelimini kontrol edecek doğrusal model çevrimi tabanlı bir kontrolcü, yapay sinir ağı tabanlı adaptif eleman ile birlikte uygulanmış ve modifikasyon terimi Kalman filtresi yaklaşımı ile tasarlanmıştır. Bu yaklaşım literatürde bulunan modifikasyon terimleri ile simülasyon ortamında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study in this thesis comprises Kalman Filter based applications for helicopters. In the first part of this thesis, a Kalman filter for a helicopter is designed to integrate micro-electromechanical sensors with the Global Navigation Satellite Systems to achieve desired accuracy levels. It is implemented to a non-linear helicopter model and its performance is shown through simulations. In the second part of this thesis, Kalman Filter approach is adopted to neural network based adaptive controllers as a modification term in the update law. In order to control the attitude of the helicopter, a linear model inversion based controller with a neural network adaptive element is implemented, and its modification term is designed using a Kalman Filter approach. The approach is compared with other existing modification terms in the literature through simulations.