Substance flow analysis of nonylphenol and nonylphenol ethoxylates in Turkey
Türkiye'de nonilfenol ve nonilfenol etoksilatların madde akış analizi
- Tez No: 385068
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nonilfenoller, sucul yaşam için önemli ölçüde risk eşkil eden kimyasallardan biridir ve bu sebeple“Öncelikli Tehlikeli Madde”olarak belirlenmiştir. Nonilfenol etoksilatlar, nonilfenollerden üretilen noniyonik yüzey aktif maddelerdir ve çok çeşitli endüstiyel faaliyetlerde kullanılmakta ve birçok tüketici ürününde bulunmaktadır. Nonilfenol etoksilatlar, doğada bozunarak nonilfenole dönüşmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de nonilfenol ve nonilfenol etoksilatların akışlarının belirlenmesi ve yönetimlerine katkıda bulunmak amacıyla madde akış analizi yapılmıştır. Nonilfenol ve etoksilatların olası tüm kaynakları, üretim, proses, özel kullanım ve bertaraf yaşam döngüsü aşamaları göz önüne alınarak sınıflandırılmıştır. Emisyonlar her kaynak için, tüm çevresel kompartmanlar; su, hava, toprak ele alınarak; üretim verileri, ithalat-ihracat istatistikleri ve literatürden derlenen emisyon faktörleri kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlara göre, nonilfenol ve nonilfenol etoksilatların ana emisyon kaynakları deterjanların kullanımı; tekstil ürünlerinin yıkanması; deri, tekstil ve kağıt-ve-kağıt ürünleri sektörleridir. Yılda toplam 7437 ton nonilfenol ve 28,920 ton nonilfenol etoksilat kullanılmaktadır ve bunun %10'dan fazlası doğaya salınmaktadır. Yüzey suları, atısu arıtma tesisleri yoluyla en fazla nonilfenol ve etoksilat kirliliğine maruz kalan çevresel kompartmandır. Atıksu arıtma tesislerine yılda 456 ton nonilfenol ve 2694 ton nonilfenol etoksilat ulaşmaktadır ve nonilfenol emisyonlarının % 88.2'si (340 ton/yıl) ve etoksilatların % 86.9 'u (946 ton/yıl) yüzey sularına bırakılmaktadır. Yüzey sularına ek olarak, toprak ve hava nonilfenol/nonilfenol etoksilat emisyonlarını karşılayan diğer çevresel ortamlardır. Toprak ve hava için temel kaynaklar sırasıyla; pestisit/veteriner ilaçları ve atıksu arıtma tesislerinden kaynaklanan buharlaşmadır.
Özet (Çeviri)
Nonylphenols (NP) are among the chemicals presenting a substantial risk to the aquatic environment and therefore listed as“Priority Hazardous Substances”. Nonylphenol ethoxylates (NPEs) that are produced from NP, are nonionic surfactants, and used in a wide range of industrial activities and various consumer products. In the environment, NPEs degrade to NP. In this study, a substance flow analysis was performed to track the pathways of NP/NPEs in Turkey and to contribute to their appropriate management. All possible sources of NP and NPEs were determined considering production, processing, private use, and disposal life cycle stages. The emissions were calculated for each source considering all the environmental compartments; i.e. emissions to water, air and soil, using production, import-export statistics and emission factors collected from the literature. The results showed that the primary emission flows of NP and NPEs in Turkey, include use of detergents; washing of textiles; and leather, textile and paper-and-paper products industries. A total of 7437 ton NP and 28,920 ton of NPEs are used annually and more than 10% ends up in the environment. Surface waters appear as the main environmental compartment receiving NP/NPEs pollution via wastewater treatment plants. Annually, 456 tons of NP and 2694 tons NPE enter wastewater treatment plants and 88.2 % (340 ton/year) of NP releases and 86.9 % (946 ton/year) of NPE emissions are lost to surface waters. In addition to surface waters, land and air are other compartments receiving NP/NPEs. Major sources to soil and to air appeared as use of pesticides/veterinary medicines and volatilization from wastewater treatment plants, respectively.