Steam generated steam injection in heavy oil reservoirs
Güneşten üretilen buharın ağır petrol rezervuarlarına enjeksiyonu
- Tez No: 385066
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
10-15˚ API ağırlıklı petrol içeren ağır petrol rezervuarlarına sahip ülkelerden biri de Türkiye'dir. Rezervuarda kalan önemli miktardaki petrolden dolayı, Türkiye'nin güney doğusunda petrol üretimini artırmak için termal enjeksiyon methotları değerlendirilmektedir. Fakat; toplam buhar üretim maliyetlerinin %60ını oluşturan yakıt maliyeti şirketler için büyük zorluklardan biridir. Güneşten buhar elde etme teknolojisinin ve ağır petrol kurtarım tekniklerinin beraber kullanımı şirketlere bu maliyetlerin azaltılması konusunda ümit vaat etmiştir. Güneş destekli buhar elde etme projesi, buhar ihtiyacına ve hava durumu datalarına bağlı olarak %80'e kadar doğal gaz sisteminin yerine geçebileceğini kanıtlamıştır. Bu çalışmada güneşten buhar elde etme yönteminin teknik ve ekonomik olarak uygulanabilirliğini göstermek için Türkiye'nin güney doğusunda bulunan X sahasında pilot bir alan seçilmiştir. Operasyon parametreleri; enjeksiyon debisi, buhar sıcaklığı ve buhar kalitesi vb. yayınlanan çalışmalardan alınmıştır. Doğal gaz destek sistemi, güneşten üretilen buhar sistemiyle beraber, direk güneş radyasyonunun kesintili olduğu zamanlarda; zorlu ilkim şartlarında, geceleri ve kış sezonlarında kullanılmıştır. Güneş kollektörlerinin Transient System Simulation Tool (TRNSYS) simülatörü kullanılarak modellenmesinden sonra buhar enjeksiyon yöntemiyle birleştirilmiştir. Bu projenin X sahasında uygulanabilir olup olmadığına karar vermek için ekonomik analizler de yapılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki mevcut bulunan direk güneş radyasyonu devamlı buhar enjeksiyonunu devam ettirmek için yeterli değildir. Bu yüzden doğal gazla destekleme sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Birleştirilmiş sistemin ekonomik analizine göre buradan yapılacak yakıt tasarrufu güneş sisteminin ilk maliyetini, günümüzdeki petrol fiyatlarıyla 30 yıl içerisinde telafi edememektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries having mostly heavy oil reservoirs with 10-15˚ API gravity. Due to high amount of residual oil in the reservoir, thermal injection methods are evaluated to increase recovery in south-east of Turkey. However, the fuel cost of steam generation, that represents 60% of the total project cost, is a major challenge for companies. Combination of solar generated steam technology and heavy oil recovery techniques encourage companies to reduce the operation costs. This solar aided steam injection system has already proven its capability to replace natural gas systems up to 80%, depending on the steam requirement and weather data. In this study, a pilot scale area was selected in order to present an evaluation whether the solar generated steam injection is technically and economically feasible in the heavy oil reservoirs. Operational data such as injection rate, steam temperature and steam quality were determined by using published studies. Continuous steam injection together with natural gas burner back-up system was used when direct normal insolation (DNI) is intermittent to maintain required steam during troublesome climates, nights and winter seasons. After solar collector system was designed in Transient System Simulation Tool (TRNSYS) and combined with the steam injection method, economic analyses were also carried out to determine if the solar thermal technology is feasible for the candidate pilot field. Results indicated that existing DNI of the selected region was not high enough to maintain the continuous steam injection. It caused a requirement of natural gas back up system. Economic analyses of combined system indicated that fuel saving cannot compensate the initial cost of solar project with current oil price in 30 years period.