İstanbul Boğazı meteo-oşinografik özelliklerinin spektral analizi
- Tez No: 38507
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Dokuz Eylül Üniversitesi Enstitüsü" nin İstanbul Boğazı* mda gerçekleştirdiği meteo-oşinografik ölçüm çalışması sonucu geniş bir veri tabanı elde edilmiştir. Sunulan bu çatışmada istanbulş Boğazı hakkında genel bilgilerin yantsıra istanbul Boğazf nda yapılan ölçüm ve değerlendirme çalışmaları hakkında da bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra uzun süreli akıntı hızı ölçümleri ve seviye farkı ölçümleri ile elde edilen veriler birer zaman serisi olarak ele alınmıştır. Buz aman serileri bilgisayarda istatistiksel analiz programı kutlanlarak incelenmiştir. Elde edilen grafikler ve tablolar Bölüm 6* da incelenerek gözlenen sonuçlar ortaya konmuştur. Bölüm 7'de bu sonuçlar toplanarak çalışma sona erdirilmiştir. Bölüm 9' da bu çalışma boyunca oluşturulan grafikler ek halinde sunularak kullanılan veri kütüklerinin rahatça izlenmesine olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is all about the meteo-oceanographic measurement of Bosphorus in Istanbul which has measured by Dokuz Eylül University of Marine Sciences and Technology.And this work of Dokuz Eylül University has given us a large data base. With this work which we make we can follow the main technical knowledge of Bosphorus in İstanbul and also we can see the results of measurements about Bosphorus in İstanbul. The speed of current in long time and the difference in changement of sea level has given us some numbers which we've put in order the series of time.We examine the results in computer with a statistical analysis program. In the 6th unit the graphics and the tables shows us the results of measurements.The 7th unit is the end of this work. And it gives us the final numbers and results. The graphics in the 9th unit help us by following the solutions.