İzmir Körfezi'nde kırmızı makroalglerin (rhodophyta) Kültürü
  1. Tez No: 38506
  2. Yazar: FUNDA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, ekonomik değeri olan ve kültürü yapılabilecek kırmıza deniz makro-algleri Gracilaria verrucosa örnek alınarak, incelenmiştir. Kırmızı algler, alglerin en gelişmiş bölümüdür. Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmalarının nedeni yapılarındaki protein, vitamin ve minerallerin zengin olmasıdır. Yapılarındaki karbonhidratlar agar, oynama, funoran, fursellarian, hypean ve carrageenandır. Bu avantajları dolayısıyla kültürü oldukça yaygındır. Dikkat çekici bir nokta ise kültür bitkilerinin eşeyli olarak üreyememesi ve yetiştiriciliğin süresiz olarak fragmentasyonla yapılmasıdır. Bu alglerin başlıca üretim bölgeleri Şili, Malezya, Tayland, Yeni Zeüanda, Filipinler, Endonezya, Çin, Tayvan ve Namibya'dır. Kültürde büyümeyi etkileyen başlıca parametreler; su hareketleri, ışık, tuzluluk, sıcaklık, nutrienüer, ve yoğunluktur. Ayrıca herbivorlar, hastalıklar, epifitik ve parazit organizmalar da verim üzerinde önemli rol oynarlar. Hedef bölge seçilen İzmir Körfezinin su koşullarına ve dip yapısına uygun kültür teknikleri incelenmiştir. Farklı kültür tiplerinde yatırım tutarları, büyüme oranları ve stok yoğunlukları değişmektedir. Bu durum yetiştin bölgesinin sosyo ekonomik profili, ekolojik yapısı ve seçilen türün piyasa değerinden kaynaklanmaktadır. Araştırmalarımızda İzmir Körfezinin farka bölgelerinde uygulanabilecek kültür tipleri olduğu görülmüş ve bu konuda bir fizibilite raporu düzenlenmiştir. Yapılan ekonomik analizlerde yüksek soydan bitkilerin yetiştirilmesiyle son derece karlı bir sistem kurulabileceği anlaşılmıştır. Kırmızı alglerden gıda sanayiinde, farmakoloji ve endüstri alanlarında yararlanabilmesi, ekstraksryon kalıntısının yüksek protein değerleri nedeniyle yem fabrikalarında değerlendirilebilmesi ve daha bir çok yan ürünler elde edilebilmesi nedeniyle İzmir kıyılarında bu tip işletmelerin kurulabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY la this research, the literature of the red seaweed culture which is economical valuable is investigated for our country and all over the world. The species ofGracflaria was used try to explain culture techniques of water conditions and deep structure of chosen target which is Izmir Bay. The amount of deposits, the grow rates and density inventory of the type of different cultures can be change. This situation is caused by the value of chosen species. It is observed that there are different types of species for different areas in Izmir Bay. According to economical analyses it is understood that to grow this type of vegetation is very usefulL It is beleived that several factories should be established to use red seaweed for food industries, pharmacology and bait factory at the coast of İzmir Bay. Well red seaweed exportation and agarofit industry estadlishment should be improved for our country and wished to help people or society who want to work in this area.