Signalized intersections in İzmir
- Tez No: 38508
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ULUÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İzmir'in Sinyalize KavsaWari,İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi ÖZET Artan nüfus ve buna bağlı olarak artan araç sayısı, büyük trafik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların çözülebilmesi için yeni çözüm arayışlarına gidilmelidir. Sinyalizasyon sistemleri, trafik sorununa getirilen çözümlerden birisidir. Bu çalışmada, İzmir'in en önemli sinyalize kavşakları incelenmiş, uzunluğa bağlı olarak, gecikmelerin ve kuyruk uzunluklanmn sabit tutulmasi çözümü adapte edilmeye çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, devre uzunluklarrnm ve faz sürelerinin çok uzun olduğunu, otobüs sayısının çok fazla olduğunu ve yeterli park yerinin bulunmadığım göstermiştir. Yeni devre uzunlukları ve faz süreleri önerilmiş, gecikmeleri ve faz sürelerini hesaplayan bir bilgisayar programı hazrrlanmıştir.
Özet (Çeviri)
Signalized Intersections in İzmir. İzmir Dokuz Eylül University, The Graduate School of Natural and Applied Sciences, Faculty of Engineering, Civil Engineering Department, Masters of Degree in Civil Engineering ABSTRACT Increase of population and in connection with this, increasing number of vehicles cause serious traffic problems and to solve these problems, new solutions have to be found. Signalization system is one of the solutions that is commonly used to solve the traffic problem in urban areas. In this study, the most important signalized intersections in Izmir are examined. The solution for limiting the delay and queue length values based on metering is tried to be determined. The results showed that, the cycle lengths are much too long, the number of vehicles are too high and there isn't enough paking place which limits the flow of the traffic. New cycle lengths and signal phases are advised and a computer program is prepared for computing optimum cycle lengths and minimum delays.