Comparative evaluation of command distribution via DDS and CORBA in a software reference architecture
Yazılım referans mimarisinde komut dağıtımı için DDS ve CORBA alt yapılarının karşılaştırmalı değerlendirmesi
  1. Tez No: 385088
  2. Yazar: MUSTAFA BERK DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dağıtık sistem mimarilerinde modüller arasındaki iletişim sistemin düzgün çalışmasında önemli rol oynar. Bu nedenle, iletişim yönteminin seçimi farklı platformlarda çalışan yazılımlar için önemlidir. Komut dağıtımı için iki alternatif; Common Request Broker Architecture“ (CORBA) ve Data-Distribution Service”(DDS)tir. Bu çalışmada, yapılan seçimin yazılımın kalite ve performansına etkileri yazılım referans mimarisi kapsamında geliştirilen gerçek zamanlı gömülü sistemler için incelenmiştir. Bu çalışmanın amaçları doğrultusunda, uygulama alan gereksinimleri ve bölümün yazılım referans mimarisine göre bir karşılaştırma projesi hazırlanmıştır. Sistemde rastlanması olası senaryoları canlandırmak için dört test senaryosu tasarlanmıştır. Test senaryolarnda değişik sayılardaki kullanıcı arayüzlerine, komut kaynakları veya projede kullanılan ekran panelleri olarak yer verilmiştir. Yöntemler, yazılım kalite ve performans ölçümleri başlıkları altında değerlendirilmiştir. Yazılım kalite ölçütleri bağlaşım ve karmaşıklık ölçümleri ile toplanırken, yazılım performansını ölçmek için kullanım ve gecikme süresi ölçütleri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication between modules in distributed system architectures plays a crucial role in proper system operation. Therefore, selection of the method for the communication of software running on different platforms becomes important. Two of the alternatives for data distribution are the Common Object Request Broker Architecture (CORBA) and Data-Distribution Service (DDS). In this study, effects of the selection on the overall software quality and performance are investigated for real-time embedded systems developed in conformance with a software reference architecture. For the purposes of this study, a benchmark project was prepared according to the application domain requirements and software reference architecture of the software engineering department. Four test cases were designed to animate possible scenarios that the system might come across. Test cases employ different numbers of user interfaces as peers, either as command sources or as display panels used in the project. Methods are evaluated in terms of software quality and performance metrics. Software quality metrics are collected under coupling and complexity measurements whereas utilization and latency are measured for evaluation of software performance.