Tuning of handover parameters in LTE-A heterogeneous networks
Heterojen LTE-A ağlarda el değiştirme parametrelerinin ayarlanması
  1. Tez No: 385092
  2. Yazar: EMRAH TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada LTE-A ağları için yeni bir el değiştirme parametreleri optimizasyonu algoritması sunulmuştur. Geçmişteki el değiştirme parametreleri optimizasyonu problemini çözmek için yapılan çalışmalara bakıldığında, optimizasyonun bütün komşu baz istasyonları birlikte ele alınarak çözüldüğü görülür. Fakat heterojen ağların LTE-A standartlarına eklenmesiyle birlikte, baz istasyonu yerleşimleri homojen olmaktan çıkmış ve farklı baz istasyonu tiplerine göre istasyonlar arası sınır girişimleri farklı özellikler gösterir duruma gelmiştir. Bunun üstesinden gelebilmek için, önerilen algoritma el değiştirme parametrelerini komşu baz istasyonlarını ayrı ele alarak iyileştirmektir. Gecikme ve tetikleme zamanı parametreleri komşu baz istasyonlarına göre farklı olarak belirlenemeyeceğinden dolayı, bunu sağlamak için, bu parametrelerin yanında baz istasyonu öteleme değerleri de ayarlanmıştır. Önerilen algoritma simülasyon ortamında konu üzerine daha önce yapılmış bazı önemli çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, el değiştirme hatalarını azaltmada önerilen algoritmanın diğer algoritmalara göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, a new handover parameter optimization algorithm for the LTE-A networks is presented. Most of the previous solutions that are proposed to solve the handover parameter optimization problem, optimize the handover parameters with considering all of the neighbor cells together. But with the introduction of heterogeneous networks to the LTE-A standards, the deployments are no longer homogeneous and the cell borders have different inter-cell interference conditions that changes according to the different cell types. To overcome this, the new algorithm optimizes the handover parameters for each of the neighbor cell separately. Since the hysteresis and time to trigger parameters cannot differentiate per neighbor cell, along with them, cell individual offset (CIO) values are tuned for providing different handover margins per neighbor cell. The proposed algorithm is tested on a simulation environment along with some of the important previous works. According to the results, the proposed algorithm performs better than the other algorithms while decreasing the handover failures.