YAŞLILARDA DÜZENLİ EGZERSİZİN DUYU-MOTOR FONKSİYONLAR VE DÜŞME RİSKİ ÜZERİNE ETKİLERİ
EFFECTS OF REGULAR EXERCISE ON SENSORY-MOTOR FUNCTIONS AND FALL RISK IN ELDERLY PEOPLE
- Tez No: 962569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖZBEŞER, PROF. DR. SALİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Düşmeler, yaşlı bireylerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı, düzenli olarak egzersiz yapan 65 yaş ve üzeri kadın bireylerin vibrasyon, propriosepsiyon, kas kuvveti, statik denge, reaksiyon zamanı ve postüral stabilite parametrelerini aynı yaş grubundaki sedanter kadın bireyler ile karşılaştırarak incelemek ve bu parametrelerin düşme üzerine olan etki düzeylerini belirlemekti. Çalışmada düzenli egzersiz yapan 46 birey ve sedanter yaşam tarzına sahip olan 46 birey dâhil edilerek toplam 92 birey değerlendirildi. Düzenli egzersiz yapan bireyler, 8 hafta boyunca, haftada 2-3 gün fizyoterapist kontrolünde yapılan kombine egzersiz programına katılan bireyler arasından belirlendi. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları ve egzersiz alışkanlıkları kaydedildi. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirmesinde, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği-kısa formu (UFAÖ-kısa form); vibrasyon duyusu değerlendirmesinde, 128-Hz frekanslı diyapazon; propriosepsiyon duyusu değerlendirmesinde, açı tekrarlama testi; izometrik kas kuvveti değerlendirmesinde, dijital el dinamometresi; statik denge değerlendirmesinde, standing stork denge testi; reaksiyon zamanı değerlendirmesinde, MoART ölçüm cihazı; postüral stabilite değerlendirmesinde, PROKIN-PK200W* (Tecnobody, Italy) cihazı; düşme riski değerlendirmesinde ise Morse düşme ölçeği ve MAHC-10 düşme anketi kullanıldı. Çalışma sonucunda, düzenli egzersiz yapan bireylerde, ayak bileği propriosepsiyonu, dorsi ve plantar fleksör izometrik kas kuvveti, statik denge, ayak bileği reaksiyon zamanı ve postüral stabilite ölçüm sonuçları, sedanter bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Falls in elderly population are an important public health problem. The aim of this study was to examine the vibration, proprioception, muscle strength, static balance, reaction time and postural stability parameters of female individuals aged 65 and over who exercise regularly by comparing them with sedentary female individuals in the same age group and to determine the effect rates of these parameters on fall risk. A total of 92 individuals were evaluated in the study, including 46 participants who performed regular exercise and 46 participants with a sedentary lifestyle. Participants who performed regular exercise were determined among individuals who participated in a combined exercise program under the control of a physiotherapist, 2-3 days a week for 8 weeks. The socio-demographic characteristics, health conditions and exercise habits of the participants were recorded. For evaluating the physical activity levels of the participants, the International Physical Activity Questionnaire-short form (IPAQ-SF); for vibration sense evaluation, 128-Hz frequency tuning fork; for the evaluation of proprioception sense, angle repetition test; for the isometric muscle strength assessment, digital hand dynamometer; for static balance evaluation, standing stork balance test; for reaction time evaluation, MoART measuring device; for postural stability evaluation, PROKIN-PK200W* (Tecnobody, Italy) device and for fall risk assessment, Morse fall scale and MAHC-10 fall questionnaire were used. As a result of the study, ankle proprioception, dorsi and plantar flexor isometric muscle strength, static balance, ankle reaction time and postural stability measurement results were found to be statistically significantly better in individuals who performed regular exercise compared to sedentary individuals (p0.05).