Investigation of the cellular mechanisims underlying the carboxypeptidase E mutation
Karboksipeptidaz E mutasyonunun hücresel mekanizmalarının incelenmesi
  1. Tez No: 385093
  2. Yazar: FERİDE KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Karboksipeptidaz E (CPE) endokrin ve nöroendokrin hücrelerde ifade edilen hem ekzopeptidaz hem de hücre içi reseptör olarak görev yapan bir enzimdir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre; CPE'nin yetişkin fare beyinlerinde hipokampüsün CA3 nöronlarında ölümü engellediği ve böylece kognitif fonksiyonlara normal bir şekilde devam edildiği gösterilmiştir. CPE nakavt fare modelinde 4 hafta ve üzeri yetişkinlerde hipokampüsün CA3 nöronlarında total yozlaşma gözlemlenmiştir. Ayrıca, CPE ifadesindeki artış hipokampal nöronları oksidatif strese bağlı apoptozdan korumaktadır. CPE'nin nöroprotektif rolü bizi insan CPE geninde nörodejenerasyona bağlı olası bir mutasyon aramaya yöneltti. Yinelenmeyen nükleotit dizini veritabanıyla insan CPE nükleotit dizini araştırılarak Alzheimer hastasının korteks dokusundan elde edilen ve 3 adenozin eklenmesiyle oluşmuş bir EST dizini bulunmuştur. Bu eklenme mutant CPE'nin pro-domain sonrasındaki ilk beta katmanına 9 amino asit eklenmesine sebep olmuş ve eklenen gruplardan 2'si glutamin olduğu için yeni dizin QQ CPE olarak adlandırılmıştır. Çalışmalarımıza göre, mutant CPE enzimatik görevlerini yerine getirememekte ve aynı zamanda WT CPE aktivitelerine engel olmaktadır. Nöroblastoma hücrelerindeki (N2A) ifade çalışmalarımız QQ CPE'nin, üretildiği ama salgılanamadığı ve proteozom ve lizozomlarda yıkıldığını ispatlamıştır. QQ CPE'nin kurtarılma yüzde oranları lizozomlara kıyasla proteozomlarda daha yüksek olduğu için QQ öncelikle proteozomlarda yıkıma uğramıştır. N2A hücrelerinde QQ ve WT CPE birlikte ifade edildiğinde proteozom ve lizozomlara bağlı hücresel yıkım mekanizmalarını arttırdığı da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Carboxypeptidase E (CPE) is an enzyme expressed in both endocrine and neuroendocrine cells functioning as both an exopeptidase and a sorting receptor. Recently, it has been reported that CPE plays a role in preventing neuronal cell death in the CA3 hippocampus so as to maintain normal cognitive function in the adult brain. Studies on CPE-knockout mice showed total degeneration of neurons in the CA3 region of the hippocampus in adult mice 4 weeks of age and older. Additionally, increased CPE expression was involved in protecting hippocampal neurons from oxidative stress-induced apoptosis. The neuroprotective role of CPE prompted us to search for possible mutations in the human CPE gene that might be linked to human neurodegenerative diseases. A non-redundant nucleotide sequence database search with the human CPE nucleotide sequence as queries identified an EST sequence entry from Alzheimer cortex tissue that had three adenosine inserts. This introduces 9 amino acids in the first beta-pleated sheet after the pro-domain of the mutant CPE protein, herein called QQ CPE due to the presence of two glutamine residues in the new sequence. The studies demonstrate that mutant CPE cannot perform its enzymatic functions and at the same time it interferes with the wild type CPE activity. Expression studies in neuroblastoma cells (N2A) demonstrated that QQ CPE was made but failed to be secreted and instead degraded in the both proteosomes and lysosomes. The percent rescue of QQ CPE was higher in proteosomes compared to lysosomes, hence, QQ CPE was primarily degraded in proteosomes. Co-expression of WT and QQ CPE in N2A cell showed additive effects of degradation both in proteosomes and lysosomes.