Fabrication and characterization of corrugated microfiltration membranes
Oluklu yüzeylere sahip mikrofiltrasyon membranlarının hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 385110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ZEYNEP ÇULFAZ EMECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, membran üzerindeki olukların polietersülfon (PES) membranlarının kirlenme performanslarına etkisi araştırılmıştır. Membranlar çözmeyen ile faz değişimi metoduyla hazırlanmıştır ve taramalı elektron mikroskobu (SEM), saf su geçirgenliği (PWP) ve ekmek mayası (saccharomyces cerevisiae) filtrasyonu boyunca kirlenmesiyle karakterize edilmiştir. Kabuk tabakasını membranın kalıba bakan yüzeyinde oluşturmak neredeyse olanaksız olduğundan, membranlarda simetrik morfoloji aranmıştır. Simetrik membran morfolojisini elde edebilmek için ilk olarak, üretimi daha kolay olan düz membranların, faz değişimi şartlarında ve dökme çözeltisi reçetesinde değişiklikler yapılmış, birbirine bağlı ve ortalama boyutu 1.3 µm olan gözenekli, simetrik morfoloji kütlece 10 % PES, 60 % PEG 400, 5 % H2O and 25 % NMP içeren çözelti, koagülasyondan önce 10 dakika nemli havaya maruz bırakıldığında ve suda tamamen koagüle edildiğinde elde edilmiştir. 50 µm oluk derinliği ve genişliği olan oluklu kalıp üzerine seçilen recete başarıyla uygulanmıştır. Ek olarak, 10 dakika nemli havanın yerine 5 dakika nemli hava da kalıp tarafında daha küçük gözenekler (neredeyse 1µm) ve çözelti – çözemeyen arayüzeyinde daha büyük gözenekler (neredeyse 1.8µm) oluşturarak filtrasyon işlemi için kullanılabilir membranlar üretmiştir. Aynı çözelti konsantrasyonuyla 15 dakika nemli havaya maruz bırakılan membranda ortalama gözenek boyutu 1.2 µm olan simetrik morfoloji gözlemlenmiş fakat nemli havaya maruz bırakılma süresi arttırmak membranlarda büzüşmeyi arttırmıştır. Alan artışı ortadan kaldırıldığında bile ultra saf su geçirgenliği oluklu membranlarda düz olanların neredeyse iki katı olarak hesaplanmıştır. Düz ve oluklu membranların kirlenme performansları arasındaki farkın ihmal edilebilecek kadar küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of corrugations on the membrane fouling performances of polyethersulfone (PES) membranes was investigated. Membranes were prepared by non-solvent induced phase inversion method and they were characterized by scanning electron microscopy (SEM), pure water permeance (PWP) and fouling during Baker's yeast (saccharomyces cerevisiae) filtration. Since, it is nearly impossible to create the skin-layer on the mold side of the membrane a symmetric morphology was sought. In order to achieve this, firstly, modifications were done on the phase separation conditions and casting solution recipe to get symmetric membrane morphology on flat membranes which were easier to fabricate. When 10 wt% PES, 60 wt% PEG 400, 5 wt% H2O and 25 wt% NMP solution was pre-coagulated in humid air for 10 minutes and fully coagulated in water, a symmetric morphology with connected pores of the average size 1.3 µm and no observable skin layer was obtained. The chosen recipe was applied on corrugated mold with 50µm corrugation depth and width successfully. Moreover, in addition to 10 minutes humid air exposure, 5 minutes humid air also gave usable membranes with smaller pores (nearly 1µm) on the mold side and larger ones on the solution, non-solvent interface (nearly 1.8µm). The membranes with 15 minutes humid air exposure and same concentration also gave symmetric morphologies with 1.2µm average pore size. However, increase in humid air exposure increased shrinkage for the membranes. Even if the area enhancement was eliminated there has still been a nearly twofold increase in pure water permeabilities of corrugated membranes compared to flat ones. The difference between fouling performances of corrugated and flat membranes was negligibly small.