Changing tourism planning framework from holistic comprehensive planning to market-led partial development: The case of South Antalya tourism area
Bütüncül kapsamlı planlamadan piyasa odaklı parçacı gelişmeye evrilen turizm planlaması yaklaşımı: Güney Antalya turizm alanı örneği
  1. Tez No: 385109
  2. Yazar: ELÇİN BARIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE NİL UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Ekonomik, politik ve sosyal yapıda yaşanan değişimlerle birlikte planlamanın da bir değişim içerisinde olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Turizm planlaması, değişime tanıklık etmekte olup ilk olarak ekonomik odaklı yaklaşılan turizm planlaması önce kapsamlı ve bütünleşik turizm planlamasına yerini bırakmış günümüzde ise sürdürülebilir ve katılımcı turizm planlaması yaklaşımı ile yazında tartışılan bir alan haline gelmiştir. Ancak yazında yaygın olarak tartışılan turizm planlaması yaklaşımları daha çok batı ülkelerinin planlama pratiğinden çıkmakta ve bu durum farklı ekonomik, politik ve sosyal süreçlere sahip olan ülkeler için aynı şekilde açıklayıcı olamamaktadır. Bu kapsamda, tez Türkiye'de turizm planlaması yaklaşımındaki değişimi turizm kavramı ve plan kararlarının turizm planlamasının amaçları ve araçları ile ilişkiselliği içerisinde ortaya koymaya çalışacaktır. Çalışma alanı olarak 1970'lerden bu yana devletin turizm sektörünü geliştirmeyi hedeflediği Güney Antalya Turizm Alanı'na odaklanılacaktır. Araştırma ile Türkiye'de turizm planlamasının 1970'lerde kapsamlı bir planlama yaklaşımı ile ele alınırken Turizm Teşvik Kanunu'nun (Kanun No. 2634) yürürlüğe girmesi (1982) ve bununla birlikte planlama amacının ve araçlarının değişimi ile özellikle 2000'li yıllardan başlayarak turizm planlamasının turizmin eğlence, dinlence ve sosyal boyutlarını dışlayıcı ekonomik getiri odaklı bir şekilde turizm yatırımcısının taleplerine göre şekillenen parçacı bir planlama anlayışına terk edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an indisputable fact that planning approach has experienced a change accompanied by the economic, political and social restructuring throughout the world since beginning of twentieth century. In line with this process, tourism planning has also witnessed a change as research in this field puts forward. A review of approaches to tourism development planning indicates that economic oriented consideration first changed into a more integrated and comprehensive approach. Then, it is moved to more sustainable and participatory approaches. However, the change in tourism planning approach does not follow the same process in countries having different economic, political and social structures. Thus, tourism planning literature originating from mainly western studies is not explanatory for these countries. Within this context, this thesis focuses on revealing the change in tourism planning approach in Turkey with an emphasis on the change in definition of tourism land use concepts and plan decisions with reference to aims and instruments of tourism planning set by Turkish government. In order to show this, a case study was conducted in South Antalya Tourism Area which has always been the main focus of state intervention in order to develop tourism since the 1970s. Results of the thesis show that the planning process of tourism was the derivative of national tourism policy based on comprehensive planning approach in the 1970s, however, with the enactment of Tourism Encouragement Law No. 2634 in 1982 the planning process started to function according to the demand of tourism investors causing tourism planning to change from comprehensive holistic planning to market-led partial planning. This has been limited only to physical solutions and economic gain ignoring social, leisure perspectives and holistic planning principles particularly since 2000s.