Liquid phase sintering of tungsten-nickel-cobalt heavy alloys
Tungsten-nikel-kobalt ağır alaşımlarının sıvı faz sinterlenmesi
  1. Tez No: 385113
  2. Yazar: ONUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI, PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, kompozisyon ve sinterleme sıcaklığının W-yoğun W-Ni-Co alaşımlarının mikroyapısal özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada ağırlıkça % 90 ve 97 arasında W içeren ve farklı Ni/Co oranlarına sahip W-Ni-Co alaşımları araştırılmıştır. Bu alaşımlar geleneksel toz metalurjisi yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan numunelerin mikroyapısı ve bazı mekanik özellikleri uygun karakterizasyon yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Numuneler 1475°C üzeri sıcaklıklarda, Co-yoğun alaşımlar hariç, hemen hemen tam yoğunluğa ulaşmıştır. Co-yoğun alaşımlar sadece 1600°C'de tam yoğunluğa ulaşmış ve bu sıcaklık altında bu alaşımlarda sıvı faz sinterlenmesi görülmemiştir. Ni-yoğun alaşımlar içyapılarında yuvarlanmış, saf W taneleri ve Ni-Co-W içerikli bir bağlayıcı matris faz içermektedirler. Ni/Co oranı 1/1 olan alaşımlar ise saf W tanelerinin yanı sıra çift fazlı bir bağlayıcı matrise sahiptir. X-ışını kırınım ve enerji dağılım spektroskopi (EDS) analizleri Ni/Co oranı 1/1 olan alaşımların bağlayıcı fazlarından birinin Ni-içeren Co7W6, diğerinin ise Ni-Co-W katı çözeltisi olduğunu göstermiştir. Ni-yoğun numuneler bağlayıcı matrislerinde yüksek miktarda (ağırlıkça % 43' e kadar) W çözmektedir. EDS çizgi tarama yöntemi ile yapılan analiz, W' nin bağlayıcı matris içerisinde homojen bir şekilde çözündüğünü göstermektedir. Bu alaşımlarda, genel olarak, bağlayıcı matris faz alanı yüzdesi sinterleme sıcaklığının artması ile artmakta ve W miktarının artması ile düşmektedir. Ni-yoğun alaşımlarda ortalama W tane boyu, 1525°C üzerinde, sinterleme sıcaklığı ve W miktarı ile artmaktadır. Ni/Co oranı 1/1 olan tüm alaşımlar diğerlerine göre daha yüksek sertlik değerine sahiptir. Bu durumun sebebinin Ni/Co oranı 1/1 olan alaşımların çift fazlı bir bağlayıcı matrise sahip olmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to investigate the effects of composition and sintering variables on the microstructural characteristics of W-rich W-Ni-Co heavy alloys. W-Ni-Co alloys containing 90 to 97 wt% W and different Ni/Co ratios were investigated in the study. The alloys studied were produced by applying conventional powder metallurgy methods and subjected to microstructural and mechanical characterization by using suitable techniques. All of the alloys investigated reached almost full density when sintered at and above 1475 °C, except Co-rich alloys. Co-rich alloys reached full density only when sintered at 1600 °C and could not be densified by liquid phase sintering (LPS) due to the lack of the liquid phase. The microstructures of the Ni-rich alloys were found to consist of rounded, nearly pure W grains and a Ni-Co-W binder matrix phase. A microstructure consisting of nearly pure W grains and a two-phase binder matrix was observed in all of the alloys with Ni/Co ratio 1/1. X-ray diffraction and energy dispersive spectroscopy (EDS) analysis have shown that one phase of the binder matrix of Ni/Co ratio 1/1 alloys was Ni-containing Co7W6 and the other phase was a Ni-Co-W solid solution. The binder matrix phase in the Ni-rich alloys was observed to dissolve relatively large amounts of W (up to 43 wt %). EDS line scan analysis showed that W was dissolved in the binder matrix homogenously. For these alloys, in general, the areal percentage of the binder matrix phase was determined to increase with increasing sintering temperature and decreasing alloy W content. In Ni-rich alloys, the average W grain size was found to increase with increasing sintering temperature and alloy W content, when sintered above 1525 °C. Hardness measurements have revealed that the hardness of the alloys with Ni/Co ratio 1/1 was greater than all of the remaining alloys. This beneficial behavior was attributed to the presence of a two-phase binder matrix in these alloys.