A software for analysis of permanent magnet AC motors
Sabit mıknatıslı AC motorların analizi için bir yazılım
  1. Tez No: 385118
  2. Yazar: DENİZ BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde sabit mıknatıslı motorlar, fırçalı DA motoru ve asenkron motorlarla kıyaslandığında daha yüksek verim, daha iyi tork-hız karakteristiği, daha uzun ömür, daha yüksek dinamik tepki ve birim hacime düşen torkun daha yüksek olmasından dolayı, otomotiv, uzay ve otomasyon gibi neredeyse endüstrinin her alanında popüler olmuşlardır. Bu avantajlar sabit mıknatıslı motorları daha özel yapmış ve de spesifik uygulamalar için tasarım ve analizini daha önemli kılmıştır. Bu tezde, daha önceden geliştirilen MATLAB tabanlı bir analiz yaklaşımı, sabit mıknatıslı motorların analizini yapan bir analiz aracına dönüştürmek üzere geliştirilecektir. Yazılım sonuçları deneysel veriler ile karşılaştırılacaktır. Bu çalışmanın sonucunda, sabit mıknatıslı motorların analizini yapan bir yazılım geliştirilmiştir. Kullanıcı geliştirilen yazılımı kullanarak, makine boyutları ve elektriksel limitlerden, motorun elektriksel ve manyetik eşdeğer devre çözümlerini elde edebilir, grafiklerden performans karakteristiklerini görebilir ve laminasyon çizimini görebilir. Yazılım sonuçları üretilmiş bir motorun deneysel sonuçları ile karşılaştırılmış ve aradaki farklar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays permanent magnet motors became very popular in almost every area of industry such as automotive, aerospace and automation due to having higher efficiency, better torque-speed characteristics, longer life, higher dynamic response, higher torque per volume when compared to brushed DC and induction motors. These advantages made PM motors very essential and the need of design and analysis of PM motors became more important with the need of specialized applications. In this thesis, a previously developed MATLAB based analysis approach will be improved to obtain an analysis tool for analysis of permanent magnet AC motors. The software will be tested with experimental data. As a result of this study, a software for analyzing surface mount permanent magnet motors is developed. By using the developed software user can obtain the solution of electrical and magnetic circuit solutions of the motor, see performance characteristics from graphics and see the lamination drawing from the machine dimensions and electrical limitations. The results of the software is compared with the experiment results of a manufactured motor and differences between results are explained.