Spatial attributes of learning environments that catalyze the mental and socio-psychological factors enhancing design students' creativity
Öğrenim mekanlarında tasarım öğrencilerinin yaratıcılıklarını teşvik eden zihinsel ve sosyo-psikolojik etmenleri tetikleyen mekansal öğeler
- Tez No: 385117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, özgün ve değerli kavram veya malzeme üretimi olarak ele aldığımız yaratıcılık eyleminin, süreçler doğrultusunda meydana getirilme aşamalarını ve bu süreçleri tetikleyen zihinsel ve sosyo-psikolojik etkenleri inceleyerek, bu etkenlerin mekanın fiziksel öğeleriyle olan ilişkiselliğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bunun sonucunda da yaratıcılığı teşvik eden mekanlar tasarlanmasına imkan sağlayacak mekansal etmenlere ulaşmayı hedeflemektedir. Yazında yaratıcılık bir sosyal süreç olarak tarif edilmiş olup, bu sürecin her aşamasında faklı zihinsel, sosyal ve psikolojik etkenlerin devreye girdiği ifade edilmektedir. Bu çalışmada, konuyla ilgili yazında ifade edilen bağlam, yaratıcılık sürecinin her aşamasında devreye giren zihinsel, sosyal ve psikolojik etkenlerin farklılaşması sonucu bu aşamalar için farklı davranış modelleri oluştuğu ve bunun mekanın örgütlenişinde farklı gereksinimler yarattığı şeklinde ele alınmıştır. Bu yaklaşım doğrultusunda, ODTÜ Mimarlık Fakültesi örneklem alanında Mimarlık Fakültesi öğrencileri üzerinden yapılan araştırmalarda öğrencilerin bu bağlamdaki algıları sorgulanmakta ve yazından çıkarılan davranış modelleri ve mekansal örgütlenmelerin izleri aranmaktadır. Aynı zamanda, ODTÜ Mimarlık Fakültesi, bütün bu çerçevede, mekansal olarak yaratıcılığı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen yönleriyle değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at extracting the relationality of spatial attributes with the mental and socio-psychological attributes that enhance the process of creativity. To do this, the study investigates these attributes and the generation of a creative act, defined as novel and valuable. In this way, the study aims at reaching the spatial attributes which can be implemented in designing a creativity stimulating environment. Previous studies describe creativity as a social process. In the various phases of this process, different mental, social and psychological attributes come into play. In this study, the context of this issue is approached through the differentiation of mental, social and psychological attributes that come into play in each phase of the process of creativity, revealing different activity patterns and this generates the differing needs in a spatial configuration. In line with this approach, the survey is carried out in the case area of METU Faculty of Architecture, using the design students as subjects. The study examines the design students' perceptions of this issue and traces the activity patterns and spatial configurations revealed in the literature review. At the same time, the METU Faculty of Architecture is evaluated with respect to the spatial attributes that may have positive and negative effect on students' creativity.